Háčkovaná deka „granny square“

kategorie: Moje tvorba, Návody | 0

Naše rodina se letos v lednu rozrostla o dalšího člena a já se díky švagrovcům stala opět tetou. A asi to je i naposledy, takže je to pro mě obzvlášť speciální událost. Deka byla jasná volba – něco, co jí vydrží dlouho a může jí to těšit i když už bude větší.

Za materiál jsem vybrala vlněnou přízi Regai Stripemania, odstín Frost color, kterou jsou ještě doplnila vínovou DROPS Karismou. Tloušťkově si tak odpovídají, navíc jsou obě dvě z příjemné ovčí vlny. Háčkovala jsem háčkem velikosti 4,0 a jako vzor vybrala qranny square, do češtiny překládané jako babiččiny čtverce.

Začátek vypadal hodně slibně, práce šla skvěle od ruky (výhoda, když máte fakt dobrou přízi a nástroje 😉 ) a vlastně za pár dní jsem měla deku hotovou.

Tento kus je celý z ponožkové příze Stripemania a snad je to jasný důkaz, že ponožková příze není skvělá jen na ty ponožky 🙂 Byla jsem zvědavá, jak bude pruhované barvení vypadat na dece a výsledek se mi moc líbí.

Místo abych použila další pruhované klubíčko, vybrala jsem kontrastní vínovou barvu. Mám pocit, že barevný střed tak vynikne mnohem lépe, co myslíte?

Konečný rozměr je asi 60 cm x 60 cm. 

Co se týče vzoru, jsou babiččiny čtverce super technika, jestli jste nezkoušeli, doporučuji. Má to samozřejmě asi milion variant a kombinací, ale základem jsou vlastně skupinky dlouhých sloupků spojované řetízkovými oky. Není to nic složitého, tedy alespoň tento základní vzor. I základní vzor může být trojúhelník, obdélník… já zvolila čtverec a rozšiřovala jsem vždy ve čtyřech rozcích. na fotce je to i patrné.

Pokud byste si to chtěli také vyzkoušet, doporučuji postup na těchto stránkách . Obrázky jsou tak podrobné, že angličtina nemůže být na překážku 🙂 Pokud se do čtverců pustíte, počítejte s trochu vyšší spotřebou materiálu. Výsledek ale za to stojí.

 

 

Zanechte komentář