Háčkovaný kulatý koberec

kategorie: Moje tvorba | 1

Nad tímhle projektem jsem uvažovala už dlouho, pořád jsem vymýšlela, jaký vzor, jaké barvy dát dohromady. Jediné, v čem jsem měla jasno, bylo, že chci určitě spotřebovat starší příze z páraných věcí. A připomínalo se mi to pokaždé, když jsem šla na záchod a tam viděla ten náš vysloužilý koberec. Ten jsem uháčkovala někdy před třemi lety a řekněme si to na rovinu – měl už svoje odslouženo.

Pořád jsem ale neměla pocit, že jsem to vymyslela tak dobře, abych byla spokojená. Může se zdát, že na koberci na záchodě až tak nezáleží,ale nehodlala jsem se každý den dívat na nějakou odbytou práci. Jistě mi rozumíte 🙂

A pak to přišlo, zničeho nic. Posbírala jsem ty správné barvy, které k sobě ladily, najednou jsem to prostě věděla a s chutí se pustila do práce. Jako tohle moc nechápu, ale opravdu se mi to děje. Najednou to vím a mám ten správný elán a žene mně kupředu. To nadšení ze mě dělá blázna, který nelení a uháčkuje pár řad ráno, když zbude trochu času ještě předtím, než mám vzbudit děti. A mám upřímnou radost z toho, že mám zase o dvě řady navíc na koberci, který pak bude na záchodě. Je to tak 🙂

Se vzorem jsem si nelámala moc hlavu. Kombinovala jsem vzájemně různé odstíny přízí a dávala dohromady vždy dvě vlákna. Je to tedy takové strakaté a myslím si, že nějaký speciální vzor by byl už navíc. Celý koberec jsem tedy střídala jen řady dlouhých, krátkých sloupků, když jsem chtěla uháčkovat řadu bez přidávání, dělala jsem polosloupky.

Přidávala jsem ze začátku nějak systematicky, ale pak už teda hodně punkově … tak nějak přiměřeně, aby se to nevlnilo, aby to bylo akorát.

Všechno to byly příze z páraných věcí po dětech. Už z nich vyrostly a mohly se vyhodit, nebo vypárat a ještě použít. Tuhle variantu mám radši. Konkrétně v tom tedy je jeden starší pruhovaný svetr a 3 čepice. Příze byla už dost pokroucená, na koberec ale pořád dobrá. Celková spotřeba je 600g a výsledný průměr je 80 cm. Myslím, že velikost do té naší místnůstky pasuje.

Nezakrytě říkám, že z výsledku mám velkou radost, líbí se mi, jak k sobě ladí barvy, které jsou od tmavě modré přes zelenou až do tyrkysova, doplněné o oranžovou, která celý koberec oživuje a dokonce nám ladí ke kachličkám. Ohromně důležitá věc :)))

A tady je lehká fotodokumentace celého projektu.

Počáteční výběr barev. Nakonec jsem upotřebila úplně všechny, až na tu namotanou štangli (nevím, jak se tomu správně říká).

A z té hromádky je nakonec takové obří kolo. Kupodivu to šlo rychle, za týden byl koberec uháčkovaný.

Háčkovaný koberec

Ladící oranžová.

Detail obháčkovaného lemu, použila jsem tzv. zpětný sloupek (také se mu říká račí steh). Brzy se k němu ještě vrátím, je to dobrá vychytávka.

A takhle to finálně vypadá

 

A teď jen přemýšlím, co dalšího bych si v tomhle duchu udělala, protože takový projekt mně vyloženě baví.

 

Háčkování zdar!

 

Pavlína

One Response

 1. Ľubica Gondová

  Zdravííím…. vééééľmi pekný koberček a úplne super sa tam hodí…. 🙂
  aj ja nad takým rozmýšľam…. len neviem, kde by som ho dala…. 😉
  … a možno ho urobím a možno dakomu podarujem…. komu sa bude hodiť…. 😉
  Prajem pekný dníček a veľa zdaru pri takýchto pekných vecičkách…. 🙂

  Ľubica z BB 🙂

Zanechte komentář