Reliéfní sloupek

kategorie: Háčkování, Vzory | 0

Pokud umíte nějaké základy háčkování, bude pro vás zvládnutí reliéfního sloupku snadné. Je to takové trochu jiné háčkování dlouhého sloupku a můžete si tak ozvláštnit nejeden projekt. Také má své specifické vlastnosti, které se můžou hodit.

Nebudu to natahovat a přejdeme rovnou k věci. Reliéfní sloupek vznikne tak, že místo do oka sloupků z předchozí řady háčkujete okolo stonku (já tomu teda říkám noha) sloupků z předchozí řady.

Graficky se v návodech značí jako hák starého piráta a podle směru otočení se rozlišuje, jestli je to zadní reliéfní sloupek či přední reliéfní sloupek.

Základem je tedy řada z dlouhých sloupků, kterou ještě háčkujete standardně a v následující řadě už háčkujete okolo té nohy. Nahodíte přízi na háček, jako když chcete dělat dlouhý sloupek a vpíchnete háček zepředu nebo zezadu okolo sloupku o řadu níže.

Podle toho, jestli vpichujete háček zepředu či zezadu, bude pak výsledek vypadat.

Při vpichování vepředu vám dlouhý sloupek jakoby vystoupne nahoru, vzor je plastičtější. Pokud bych měla popsat vzhled sloupku vpichovaného zezadu, řekla bych, že tím vlastně ohnete předchozí sloupek (trochu se vám naklopí) a je vidět horní část sloupku.

Takhle to zní složitě, ale pojďme se podívat na obrázky 🙂

Přední reliéfní sloupek (v angličtině front post double crochet – fpdc)

Zadní reliéfní sloupek (back post double crochet – bpdc)

Celý postup jsem se snažila popsat na videu, snad to bude z toho pochopitelné, občas jsem se do toho „zepředu – dozadu“ zamotávala 🙂

Reliéfní sloupky se dají dobře využít tam, kde potřebujete trochu pružnosti. Jsou ideální na lemy čepic, rantly rukavic. A jak jste mohli vidět na košíku – jsou super i pro vytvoření texturovaného vzoru. Jsou jednoduché a přitom efektní.

Tady jsem lem čepice uháčkovala zadním reliéfním sloupkem. Jednak se to tím celkem oživilo, druhak je lem pružnější. (Omluvte kvalitu fotky, už je to hodně dávno 🙂 )

Tady má čepice zase vytvořený vzor spirály postupným posouváním vzoru. Reliéfní slouky se střídají s klasickým dlouhým sloupkem. Lem je háčkovaný opět zadním reliéfním sloupkem.

V posledním vydání časopisu Filati použili reliéfní sloupek na kabelku ( je háčkovaná ze strany na stranu).

A také se často používá na háčkované žínky, ručníky a deky. Tady je opět inspirace z magazínu Filati. Šachovnicový vzor vznikne pravidelným střídáním předních a zadních reliéfních sloupků.

Na co byste neměli při háčkování tohoto vzoru zapomínat, je skutečnost, že je náročnější na spotřebu. Ne nějak významně, ale prostě si víc vlny vezme. Hotové výrobky jsou pak hutnější a hrubší. 

A teď nějaké tipy na návody. 

Hodně pěkná je čepice háčkovaná vějířky, které jsou doplněny právě o reliéfní sloupek.

Návod na ní se dá najít třeba na mimibazaru, ale mně to tam trochu děsí a proto dávám odkaz na anglický návod, možná že i původní 🙂

Odkaz na Ravelry, kde si můžete návod zdarma stáhnout – zde.

U tohoto vzoru je trochu záludné, že hned na začátku musíte trefit, na kolik sloupů vlastně začít, aby vám to vyšlo dole široké akorát. Později už se to těžko ubírá/přidává.

Návod na háčkovaný koš najdete na stránkách Redheart.

A ještě jedna háčkovaná čepice, pánská (ale já bych jí taky klidně nosila 🙂 ). Návod ke stažení najdete na těchto stránkách.

Zanechte komentář