Pleteme svetr – 1.díl

kategorie: Pletení | 0

A je to tady, začínáme minisérii blogů, kde se budeme věnovat pletení svetru podle návodu z Dropsu. V tuhle chvíli netuším, kolik jich bude potřeba a jak dlouho to bude celé trvat, ale máme čas, nespěcháme a půjdeme pěkně krok  po kroku. Vybrala jsem jednoduchý návod, který zvládnete i jako začítečníci, jen je potřeba umět nějaké ty základní techniky. Nazazovat oka, plést hladce a obrace, splétat a přidávat oka. A nebo se je rychle doučit, odkazy jsem vám přidala na konec 😉

Před samotným pletením doporučuji vytisknout si návod, pokud máte možnost, nebo si napsat nejdůležitější body. Pro jistotu přikládám ještě jednou návod, podle kterého budeme plést – najdete ho tady.

 

Výběr příze je čístě na Vás, je zde více možností. Já jsem zvolila dvojitou přízi DROPS Alpaca, ale možné jsou i variatny – Fabel, Delight, Nepal, Big Delight….

 

Zkušební vzorek

Na začátku se plete s jehlicemi, které doporučuje návod, v tomto případě jsou to jehlice č. 5,0 a s nimi si uděláme první zkušební vzorke. A podle toho, co nám vyjde se uvidí, jestli tyhle jehlice použijeme nebo bude potřeba mít jiné.

Ještě než se pustíme do samotného pletení svetrů, je potřeba udělat jednu veledůležitou věc a tou je zkušební vzorek. Jde o to, že je tady nějaký návod, který říká, že když upletete na jehlicích 5,0 lícovým žerzerzejem 17 ok a 22 řad, bude díl široký 10cm a vysoký 10 cm. Jenže nepleteme všichni stejně a je potřeba vyzkoušet, jak jste na tom konkrétně vy. A to zjistíte jedině tak, že si ten vzorek zkusíte, tzn. upletete si zkušební vzorek. Na jehlice, se kterými se chystáte plést si nahodíte dostatečný počet ok. V tomto případě minimálně 17, ale doporučuji nahodit vždy ok víc, protože krajová oka bývají někdy volnější/utaženější a jejich rozměr není zrovna vypovídající. Já jsem si nahodila 23 ok, 3 krajová oka na každé straně jsem pletla vždy hladce, i v rubových řadách, zbylých prostředních 17 jsem pletla požadovaným vzorem – z lícové strany hladce, z rubové obrace. A pletu tolik řad, abych měla alespoň 22 řad na výšku, zase je dobré uplést řad více.

Když mám upleteno, čtvereček navlhčím, vypnu a nechám proschnout. Udělám s ním přesně to, co budu dělat na závěr se svetrem. Některé příze totiž změní velikost ještě po navlhčení a vypnutí, tak aby mi to opravdu sedělo. A jde se měřit.

Od prvního oka pleteného lícovým žerzejem si změřím 10 cm a spočítám si, kolik ok se mi do tohoto rozměru vešlo. Oka jsou ta „véčka“.

 

Já jsem měla to štěstí, že mi v 10centimetrech vyšlo 17 ok. Počet řad na výšku neměřím, protože to není až tak podstatný údaj. Většina návodů je psaná stylem „ve výšce 30 cm ujměte…“, není to po 48 řadách. Navíc si spousta lidí upravuje výšku dílů podle svých rozměrů, potřebují například delší rukávy, líbil by se jim vyšší lem…

Když se vrátím zpátky k počtu ok, já mohu tedy plést s přízí Alpaca, dvojitou, na jehlicích č. 5. Zkusila jsem ale udělat zkušební vzorek s přízí Nepal, která je v návodu doporučovaná jako alternativa k Alpace. A tady už byl lehce rozdíl.

 

Upletených 17 ok měřilo téměř 11 cm a to už je velký rozdíl. Pokud si vezmeme, že zadní díl by měl mít 50 cm, dělá nám to rozdíl 5 cm. Víc práce, větší spotřeba materiálů, než je nutné. Co teď? V podstatě potřebuji, aby ta oka byla menší, aby se mi to vešlo do 10cm. Vezmu tedy jehlice o číslo menší a zkusím znovu udělat zkušební vzorek (a znovu ho navhlčit, vypnout a až pak měřit!). Výsledek:

 

17 ok mi vychází s jehlicemi číslo 4,5 na 10cm a pár drobných. To už je ale dobré. Pokud by se stalo, že by vašich 17 ok měřilo např. jen 9 cm, je potřeba vzít si jehlice větší. Zkusit 5,5 a nebo 6,0.

Takže takhle si ověříte, jestli se chystáte plést s jehlicemi správné velikosti. Je to pracné, není to až taková zábava,ale vyplatí se to. Když pletetu nějakou šálu nebo deku, mám dostatečnou zásobu klubíček (ona je totiž i pak jiná spotřeba materiálu), zkušební vzorky neřeším. Když ale chci, ab ymi to sedělo, což u svetru rozhodně chci, zkušební vzorek si udělám. A pokud při pletení hodně utahujete, zkušební vzorky dělejte vždy, aby se vám nestalo, že pletení bude moc trdé a utažené.

Zadní díl

A jdeme na návod. Vy si pletete svoji velikost, já pletu velikost M. Začínáme zadním dílem. Na jehlici č. 4 (pokud nemáte, nahoďte to klidně na ty, kterými budete plést i nadále – záleží čistě na vás jak moc to chcete vzít vážně a pokud použijtete jehlice stejné, bude lem volnější, ale pokažené to nebude :)) nahodím potřebný počet ok, v mém případě 104. Tento údaj se počítá včetně krajových ok. V návodu se také píše, že krajová oka pleteme vždy hladce.

Po nahození upleteme dvě řady hladce a začínáme plést patent.

Pokračujeme patentem, takto (1. řada = lícová): 1 krajové oko pleteme po celou dobu hladce, *2 oka obrace, 2 hladce*, *-* opakujeme až po poslední 3 oka, končíme 2 oky obrace a 1 krajovým okem, které pleteme stále hladce (po celou dobu).“

Začínám dvěma oky obrace, dále dvě hladce a takto to střídám až na konec řady, poslední oko-krajové pletu hladce. Otočím a pletu rubovou řadu. Potřebuji, aby z přední strany vypadala oka pletená hladce vždy hladce a naopak. Tím pádem z rubové strany pletu vše, jak to vidím. Oka hladce pletu hladce a oka obrace pletu obrace. Skončila jsem dvěma oky obrace, začínám krajovým okem hladce a rovnou dvě hladce. Já si ještě pokaždé kontroluji předchozí řadu, jestli jsem někde neudělala chybu.

Dopletu na konec řady, otočím a pletu zase lícovou řadu patentu. A takto do výšky 4 cm. Pokud chcete mít lem vyšší, klidně si udělejte pár řad navíc, záleží jen na vás. Výšku lemu měřím od spodní části – začátku až po jehlici. Tohle jsem  zapomněla vyfotit, ale když se podíváte na tehle obrázek, je vidět, že mám lem 4cm a celkem už mám upleteno 5,5 cm.

 

 

A to je pro dnešek vše, v dalším díle si převedeme pletení na větší jehlice a budeme pokračovat v pletení zadního dílu až po průramky.

Ještě přikládám video, na kterém jsem pro vás zaznamenala nejdůležitější body a doplnila je o další postřehy.

Pokud si potřebujete osvěžit pletací techniky, zde jsou

Nahazování – klik

Pletení hladce – klik

Pletení obrace – klik

 

Držím palce a těším se na příští díl!

 

Pavlína

 

Zanechte komentář