Pleteme svetr – 2.díl

kategorie: Pletení | 0

Pokračujeme v pletení svetru podle návodu DROPS- Fudge  – konkrétně v pletení zadního dílu. Tentokrát nás čeká výměna jehlic a splétání.

Výměna jehlic a ujímání

Ve chvíli, kdy máme lem vysoký tak, jak potřebujeme (nebo jak je napsáno v návodu), přichází čas na výměnu jehlic. Pokud pletete na těch hlavních jehlicích hned od začátku, tuto fázi samozřejmě přeskočíte. 

Jinak se jehlice mění jenoduše tak, že v levé ruce držíte původní jehlici s tím, co už jste upletli, v pravé ruce držíte novou jehlici a v další řadě začnete očka nabírat a přeplétat jehlicí novou. Zároveň postupujeme podle návodu, kde další úkol zní:

Pokračujeme lícovým žerzejem, krajová oka pleteme stále hladce – SOUČASNĚ v 1. řadě ujmeme rovnoměrně 16-18-18-18-22-24 ok = 80-86-94-102-110-120 ok. 

Pleteme tedy lícové řady hladce, rubové obrace a v té první, která následuje nad patentem potřebujeme snížit počet ok. Záleží jakou pletete velikost, já potřebuji ubrat celkem ok 18. Toto ujímání je potřeba zvládnout během jedné řady, ale nedělá se v jednom místě, je potřeba ho rovnoměrně rozložit po celé délce. Já jsem si to tak nějak spočítala, že mi vycházelo splétání každého 5. a 6. oka. Oka splétám jednoduše – spletu dvě oka hladce. Pokud pletete dvojitou přízí, dávejte si pozor, ať vám nikde neunikne nitka a naberete opravdu všechna vlákna. Někdy to může jít trošku hůře, ale máte čas, není kam spěchat.

Po ukončení řady si vše ještě raději dvakrát přepočtu, abych se ujistila, že mám na jehlicích přesně 86 ok, jak říká návod.

Dopletla jsem lícovou řadu a vracím se zpět rubovou – tady pletu krajová oka hladce a vše mezi tím obrace. Co je v návodu dál?

Ujímání podruhé

Ve výši 10 cm ujmeme na každé straně 1 oko. Ujímání opakujeme vždy po 5 cm výšky pleteniny, celkem 4x = 72-78-86-94-102-112 ok.“

Pokračuji v pletení lícového žerzeje až do chvíle, kdy mám od poslední řady lemu upleteno 10 cm a začnu ujímat. Toto ujímání dělám celkem 4x a pokaždé spletu oko na po pár očkách na začátku řady a pár ok před koncem řady, tzn. 2 oka.  Oka splétám opět hladce. Osobně doporučuji splétat tak 4. a 5. oko od krajů, aby to nebylo hned ze začátku/na konci, ale také ne moc uprostřed. 

Místo, kde jsem splétala si označím značkou, protože až upletu dalších 5 cm, budu splétání opakovat a takhle to pěkně rychle najdu a lépe se mi to bude měřit, jestli už. Na tohle můžete použít značkovač, pokud máte, nebo místem protáhněte kousek bavlnky kontrastní barvy. Až udělám další splétání, značkovač si přemístím na nové místo. Splétání opakuji od prvního ještě 3x, celkem si takhle ujmu 8 ok.

Nakonec bych měla mít po všem tom splétání 74 ok. Vzor pletení se mi nemění, já si jen střídám pruhy. Až budu mít upleteno celkem 32 cm (měřeno úplně od první řady), budu dělat průramky. Tento rozměr je pouze orientační, klidně si můžete udělat díl delší a jednoduše si přidáte řady navíc. Už neujímáte žádná oka, pletete rovně.

Pak bude následovat tvarování průramků a to si ukážeme příště.

Mějte se krásně a ať vás práce těší,

Pavlína

P.S. nebojte, na video jsem nezapomněla, tady je 🙂

Zanechte komentář