Pleteme svetr – 3. díl

kategorie: Pletení | 0

Práce na svetru nám pěkně pokračují a dostali jsme se na závěr zadního dílu. Doslova. Čeká nás tvarování průramků, tvarování průkrčníku (ano, opravdu průkrčníku 🙂 ) a celkové uzavření.

Tahle fáze je fajn, protože člověk už je jen kousek od ukončení, rychle to utíká (plete se méně ok), ale na druhou stranu to může být náročnější na pochopení návodu. Někdy má člověk problém se v těch číslech a zkratkách vyznat.

Je dobré si návod přečíst opravdu pečlivě, abyste věděli, kolikrát co máte udělat. Nebojte se dělat i poznámky a čárky, abyste měli lepší přehled o tom, v které fázi se zrovna nacházíte a kolik vám ještě zbývá. A tahle rada vlastně platí pro celý svetr.

Průramky

Nejdříve se podíváme na tvarování průramků. V návodu na náš svetr se píše „Ve výši 31-32-33-34-35-36 cm uzavřeme pro průramky na začátku každé řady na obou stranách: 1-1-1-1-2-2x 3 oka, 0-0-1-3-3-4x 2 oka a 1-3-4-3-3-5x 1 oko = 64-66-68-70-72-74 ok.“ 

Informace ohledně výšky, ve které budeme dělat uzavírání, je pouze orientační. Je totiž možné, že se někdo rozhodne udělat díl kratší/delší a tu výšku bude mít jinou. Důležité je potom jenom u předních dílů toto uzavírání dělat ve stejném bodě. Když budete mít pocit, že zadní díl je dlouhý tak, jak potřebujete, začnete uzavírat oka pro průramky.

Podstatná je informace, kolikrát a kolik ok se má uzavřít. Sledujete údaje pro svoji velikost a postupujete v uzavírání po skupinkách. Já se tedy nejdřív věnuji informaci „1-1-1-1-2-2x 3 oka“ a až to budu mít hotové, půjdu k druhé skupině čísel atd. 

V tomto případě se po mě chce, abych na každé straně uzavřela najednou 3 oka a celé to udělala 1x. Kdo má větší velikost, bude to dělat třeba 2x, opět podle toho, kdo jakou velikost pletete. 

Prakticky to vypadá tak, že začínám plést lícovou řadu, první 3 oka uzavřu, pletu na konec řady, otočím! a na začátku rubové řady uzavřu také 3 oka, abych měla uzavírání z obou dvou stran dílu. Dopletu na konec, čeká mě pletení lícové řady a záleží jakou mám velikost, jestli toto uzavírání opakuji a nebo se už věnuji dalším pokynům. V těch se po nás chce uzavřít „0-0-1-3-3-4x 2 oka“ . Dělá se to úplně stejně jako předchozí uzavírání – uzavírám na každé straně 2 oka a to tolikrát, kolikrát to odpovídá mé velikosti. Já pletu velikost M, to je druhý údaj, mám to dělat 0x a tím pádem toto přeskakuji, vůbec nic nedělám a pokračuji k dalším instrukcím – „1-3-4-3-3-5x 1 oko“ . Tady uzavřu na každé straně 1 oko a dělám to opět tolikrát, kolikrát to má být pro mou velikost (já 1x). Po všem tom uzavírání by mi mělo zůstat na jehlici xx ok, pro velikost M je to 66. Ještě si to přepočtu, jestli mi to sedí, a pokračuji v návodu.

Takhle pak vypadá vytvarovaný průramek a to samé z druhé strany zadního dílu. 

 

Výstřih – průkrčník

Dalo by se říct, že bude chvilku klídeček, jen budu plést dál rovně, řady tam a zpět, střídat si svoje proužky. A to do té doby, než budu mít zadní díl vysoký 50 cm (nebo vy podle vaší velikosti).  Tenhle údaj se měří úplně od spodního kraje a proto je potřeba brát v úvahu možnost, že si někdo výšku k průramkům měnil. Protože potom by se průkrčník dělal v jiné výšce. Doporučuji se tedy podívat raději na číslo, které udává výšku průramku, podívat se, kolik se od ujímání bude ještě plést ( 2 cm), a vyjde nám číslo, které udává místo, kdy děláme první ujímání pro výstřih.  

Tyhle všechny rozměry najdete v návodu až skoro na konci – je to schéma.

Když to vezmu prakticky. Pro velikost M je celková délka zadního dílu 52 cm, průkrčník dělám v 50 cm, výška průramku je 20 cm. Tím pádem bych mohla začít ujímat průkrčník ve chvíli, kdy naměřím od průramku k jehlici 18 cm. Protože pak už jen 2 cm a je konec.

Pro průkrčník se ujímá „Ve výši 48-50-52-54-56-58 cm uzavřeme středních 26-26-26-28-28-28 ok (průkrčník). Náramenice dokončíme odděleně. V následující řadě uzavřeme na okraji průkrčníku ještě 1 oko = 18-19-20-20-21-22 ok každé náramenice. Ve výši 50-52-54-56-58-60 cm všechna oka uzavřeme.“

Teď je potřeba ještě trochu počítat. Uprostřed mám uzavřít 26 ok, celkem jich mám pro svou velikost 66, tím pádem mi zbyde 40 ok pro strany. To si ještě podělím 2 a vyjde mi, kolik ok mi zůstane na ramena. Začnu plést lícovou řadu, upletu 20 ok (jedno rameno), začnu si počítat oka pro průkrčník a rovnou je uzavírám, tím se mi pletení rozdělí na dvě části a budu to dodělávat samostatně, přesně jak se zmiňuje i návod (to je to „dokončíme odděleně“). Uzavírám tedy uprostřed 26 ok a na konci by mi mělo zůstat 20 ok, které normálně dopletu až na konec řady. Ještě mám podle instrukcí uzavřít na každé straně výstřihu 1 oko a uplést na výšku 2 cm, pak se celá práce uzavírá. Nejdříve tedy udělám jednu stranu, uzavřu a vrátím se k druhé části, která čeká na jehlicích. Jednoduše navážu přízi na kraj a pletu dál. 

Jedno oko u výstřihu uzavřu následovně – skončila jsem na konci lícové řady, ve které jsem uzavírala oka pro průkrčník, pletení si otočím, přepletu si na rubové straně 20 ok, otočím a teď při pletení další lícové řady uzavřu první oko. Dopletu nakonec a udělám ještě tolik řad, kolik je potřeba do výšky 2 cm (měřeno od výstřihu). 

Na druhé straně se to dělá podobně, jen je to posunuté o jednu řadu. Skončila jsem v lícové řadě (pak jsem pletla uzavírání výstřihu). Na  začátku výstřihu si navážu přízi, abych mohla plést rubovou řadu a vracím se, dopletu nakonec, otočím a pletu lícovou řadu až k výstřihu, otočím a až v této rubové uzavřu 1 oko a následně dokončím stejně jako první ramenní díl. 

Takhle to možná zní komplikovaně, ale když budete mít jehlice a budete se dívat na to, o čem tu píšu, bude to hned jasnější 🙂 A také pro vás mám videonávod!

DROPS návod: klik

No a jestli jste došli až sem, znamená to, že máte za sebou asi nejtěžší část svetru. A je skvělé, že jste vydrželi! 

Zadní díl je hotový a příště vám ukážu, jak se plete díl přední.

Pokud by nebylo z postupu cokoliv jasného, napište a jinak se budu těšit zase na příště!

Příjemné jarní dny,

Pavlína

 

Zanechte komentář