Pleteme svetr – 4.díl

kategorie: Pletení | 0

Tentokrát se budeme věnovat pletení předního dílu. Je to vlastně skoro to samé jako zadní díl, jen se plete vždy jedna polovina a ujímání pro výstřih je výraznější. 

Začíná se standardně u pletením lemu. Ten uděláte ve stejné výši jako u zadního dílu, pokud jste tedy dělali nějaké drobné změny, třeba upletli patent vyšší, je potřeba to udělat nyní stejně. Po upletení patentu postupujeme stejně jako u zadního dílu- převedeme práci na větší jehlice a zároveň ujmeme příslušný počet ok.

Také děláme zúžení, ale protože pleteme jen polovinu přední strany, ujímáme jen na jednom kraji. U levého dílu ujímáme z našeho pohledu na pravé straně (když si představím, že se na svetr dívám zepředu). Až budu plést pravý přední díl, budu ujímat u levé strany.

Já jsem si to pro lepší představu položila k sobě, abych viděla, co vlastně chci dělat.

Tím se mi i určí, na které straně budou průramky a  na které se bude ujímat pro výstřih. Průramky opět začnete vypracovávat ve stejné výši, jako tomu je u zadního dílu, aby vám to pěkně při sešívání sedělo. Abyste věděli, kolik ok a v kolika řadách máte ujímat, je potřeba vrátit se v návodu k zadním udílu. Děláte to totiž úplně stejně. A naopak výstřih tvarujete trochu jinak a výrazněji, začínáte tím, že uzavřete prvních 8 ok v řadě. 

U pravého předního dílu to bude na opačné straně, než u levého předního dílu.  Pro pravý přední díl uzavírám pro průramvky vlevo (dívám se zepředu), pro levý přední díl zase naopak – vpravo. A co se týče výstřihu, je to přesně obráceně 🙂

Teď to možná zní trochu zmateně, ale podívejte se na video, myslím, že pak to bude jasnější.

Dokončíte stejně jako zadní cíl a máte hotovo!

Paráda a už to skoro máme. V dalším díle nás čeká nabrání ok pro zapínání, nebo-li léga. A také si ukážeme, jak na knoflíkovou dírku.

Mějte se krásně,

Pavlína

 

Zanechte komentář