Pleteme svetr – 5.díl

kategorie: Pletení | 0

V rámci akce „pleteme svetr“ jsme se dostali do fáze, kdy se po nás v návodu chce, abychom upletli légy pro přední díly.

Je to trochu nezvyklé, že se to dělá právě teď,  zatím jsem se totiž setkala spíš s tím, že se lemy pro zapínání pletly až na konec. Ale nevadí, uděláme to nyní. Pak už nás budou čekat jen rukávy, sešívání, vypracování lemu výstřihu a bude to hotové.

Légu pleteme stejnými jehlicemi jako patenty, tzn. jehlicemi č. 4 a obvykle i tou samou barvou příze a stejným vzorem. Přízi si přichytíme ke kraji strany, na které budeme oka nabírat, namotáme ji na ukazovák levé ruky (jako bychom chtěli plést) a pak už pravou jehlici vpichujeme do ok u kraje dílu nabíráme přízi a protahujeme zpět na jehlici. Oka nabíráme vždy z lícové strany (koukáme na ni).

Takto nabereme oka po straně. V tomto případě by to mělo být 70 – 90 ok a v následující řadě, která bude rubová, případně přidáme ještě rozpletením další oka navíc, abychom finálně měli tolik ok, kolik je potřeba. To už záleží na tom, jakou pletete velikost.

Tady na fotce to oko víc natahuju, aby bylo vidět, kam jsem vpichovala jehlicici, jinak tam tak velká mezera není 🙂

V případě, že jste si upravovali délku svetru, budete nabírat ok více/méně, než se píše v návodu. V takovém případě ale naberte oka tak, aby se konečné číslo dalo po odečtení 3 ok vydělit 4 (to je to 4+3 oka).

Při nabírání ok si dejte pozor, aby ste nabírali oka vždy ve stejné úrovni.

Když máme oka nabraná a upletenou první rubovou řadu, pleteme dál podle návodu lem a to do výšky 3,5 cm. Pokud chcete lem vyšší, upletete si řad více.

Pravá strana se plete stejně, akorát že začínáte z druhé strany – u dolního lemu a tím se i posune pletení 6ti posledních ok – nyní je pletete jako první. Tzn. že po nabrání ok, upletení rubové řady, začínáte plést 4 oka hladce, 2 hladce a pak dále 2 obrace, 2 hladce až do konce řady, poslední krajové oko plete hladce.

Na pravé straně se také vypracovává knoflíková dírka. V návodu se píše o 3 dírkách, můžete si jich opět udělat víc, pokud chcete. Jen dodržujte pravidelný rozestup.

Knoflíková dírka se udělá následovně – spletete dvě oka, jedno oko nahodíte a tím se srovná zpátky počet ok (spletením nám jedno oko ubylo). V následující řadě nahozené oko upletete v rámci vzoru, který zrovna děláte, jako byste pletli oko, které na té jehlici bylo dříve a není nově nahozené. Já jsem oko měla plést obrace a to pak vypadá takto:

A nakonec je z toho takové očko:

Po vypracování dírek pro knoflíky pokračujte stejně jako u levého předního dílu, dokončíte lem stejným způsobem.

Výběr a přišívání knoflíků necháváme až na konec. Až bude svetr sešitý, budou se knoflíky lépe vybírat, když uvidíte svetr jako celek.

V začátku se Vám může stát, že lem bude moc povolený (bude se rozšiřovat) nebo utažený (bude se zužovat) a že ho budete muset plést víckrát. To je v pořádku, to se prostě někdy stává. Nenechte se odradit a vydržte, časem získáte pro tyhle věci cit a uvidíte, že vše půjde rychleji.

Videopostup:

Dále nás čekají rukávy a to už bude brnkačka. 

Mějte se krásně,

Pavlína

Zanechte komentář