Pleteme svetr – 6. díl

kategorie: Pletení | 0

Už se nám to pletení chýlí ke konci! Tentokrát se budu věnovat rukávům a příště už bude finále.

Když jsem ty rukávy pletla, abych si to sama nejdřív ošahala, než o tom budu povídat dál, napadlo mě, že tenhle díl bude pro mnohé možná zbytečný. Protože to, co se u rukávů dělá, už znáte, už se to dělalo. Už víte, jak nahodit oka, jak se plete patentový vzor na lemu, umíte převést pletení na jiné jehlice a také víte, jak se ujímají oka pro nějaké tvarování. To jsme řešili u průramků a výstřihů.

I tak se ale najde pár věcí, u kterých bych se ráda  zastavila.

První věc je přidávání ok. Rukávy pleteme od dolního lemu a postupně by se nám s přibývajícími řadami měly rozšiřovat. Přidávání se dá dělat různými způsoby. Ať si vyberete jakýkoliv (jaké jsou možnosti se můžete dočíst v tomto příspěvku), je důležité přidávat oka na krajích, ať to není moc vidět, a přidávat je na obou krajích. Možná se tomu teď smějete, proč píšu takovou jasnou věc, ale mně samotné se právě někdy u prvního pleteného svetru stalo, že jsem přidávala jen na jedné straně a pak se divila, že to vypadá nějak divně 🙂

Další věc je výška lemu. Udělejte si patent vysoký jak chcete. Obvykle se dělá stejný jako je u hlavní části svetru, ale klidně si ho můžete udělat kraší/delší.

Doporučuji také průběžně měřit. Každý máme ruce jinak dlouhé a to, že v návodu napíšou, kolik cm bude díl měřit, je pěkné, ale brala bych to spíše orientačně. Já si pokaždé rozpletený díl přiložím pod ruku a změřím si, jestli už jsem opravdu v podpaží, kde se mi budou potkávat rukávy s trupem svetru. Zkrátka jestli je to dlouhé tak, jak potřebuji. To samé na konci tvarování ramenní hlavice – než celou práci uzavřu, přiměřím si polovinu toho tvarovaného oblouku k jednomu z průramků (třeba k zadnímu dílu) a přiměřím si, jestli mi ty díly budou na sebe pěkně navazovat, jestli mi nebude někde chybět/přebývat, až budu díly sešívat. A stejně si to ještě přměřím přímo na sobě, jestli už jsem u vrcholku ramene. Mně to nakonec vyšlo na 56 cm, jak píšou v návodu, ale na 56 cm od lemu, ne celková délka rukávu. Tady je jasně vidět, že je lepší brát tento údaj s rezervou. 

 

A co dělat, když chcete mít rukáv delší? Je více cest, jak toho docílit. Můžete si prodloužit lem. Nebo můžete zvětšit vzdálenost, při které přidáváte oka. Např. místo přidávání každé 3 cm budete přidávat každé 4 cm. Další způsob je plést podle návodu a pak už jen rovně, bez přidávání, dokud nebudete ve výšce průramků. Pokud byste potřebovali prodloužit část od průramku k ramenu a máte na šířku stejný počet ok, jako je v návodu, je to trochu složitější. V takovém případě je potřeba plést nějakou řadu bez ujímání a nebo místo 2×3 oka ujímat 3×2 oka (např.). Zkrátka to tvarování trochu zpomalit, aby bylo ještě na konci co plést a postupně uzavírat.

Doporučuji podívat se také na video.

A malý tip na závěr – obvykle pletu oba dva rukávy najednou. Mám dvě klubíčka a dva díly na jedné jehlici. Upletu jeden rukáv, hned potom druhý, práci otočím a pletu zase zpátky. Nemusím si pak hlídat, jestli u jednoho rukávu přidávám ve stené řadě jako u druhého. Tentorkát jsem to vynechala, ať se mi tam nemotá moc vláken, ale když mám jen jedno vlákno, je to můj oblíbený způsob. Líbí se mi i to, že dopletu a mám hotovové rovnou oba 🙂

Těším se napříště a do té doby se mějte krásně!

Pavlína

 

Zanechte komentář