Pleteme svetr – 7. díl

kategorie: Pletení | 0

A máme tady poslední díl seriálu o pletení, v kterém se pleteme svetr podle návodu z DROPSu. Ještě je potřeba udělat pár věcí, ale brzy už to bude hotové.

První věcí, kterou musíme udělat, je navlhčení a vypnutí jednotlivých dílů. Jak se to celé dělá a jaké jsou možnosti, to jsem už rozepisovala v tomto příspěvku. Tentokrát jsem díly nenamáčela přímo pod vodou, ale na navlhčení jsem použila rozprašovač a tím si všechny díly navlhčila.

Pro vypínání je dobré používat nerezové špendlíky, ale pokud víte, že to celé nebude prosychat dlouho, můžete použít i špendlíky obyčejné. Jde hlavně o to, aby Vám rez ze špendlíků neponičila celé pletení, to by byla opravdu škoda.

Jinak doporučuji tuto fázi nepřeskakovat a opravdu díly vypnout, ve výsledku to stojí za to. Já jsem to v začátcích nedělala, protože jsem byla nedočkavá a už se na výrobek vždycky těšila, ale ten rozdíl je pak znát. A teď už vypínám pokaždé. Vážně 🙂

Když jsou díly proschlé, můžete začít svetr kompletovat. Pokud se ptáte, kdy zapošívat konce, řekla bych, že to záleží na vás. Někde se uvádí, že se konce zapošívají ještě před vypínáním (a dává to smysl), já to většinou dělám ale až úplně na závěr, protože někdy konce používám pro sešití a nebo je při tom sešívání nenápadně zapracovávám.

V tomto konkrétním návodu se první sešívají ramenní části. Přiložíte si tedy přední díl lícem k zadnímu dílu (pohlídejte si, ať díly neprohodíte, výstřih se dá snadno zaměnit za průramek). Do nitě s větším ouškem navléknete přízi a zadním stehem sešijete díly k sobě. Při sešívání vpichujte jehlu až pod horní oka, aby byl šev na druhé straně pěkný a čistý.

Někdo na sešívání používá obyčejnou nit a někdo místo sešívání díly raději sháčkuje. Vyzkoušejte časem všechny možnosti, třeba vám bude jiný způsob vyhovovat lépe, je to individuální.

Když máte sešité oba ramenní švy, naberete okolo výstřihu oka a upletete lem podle návodu. Jak se nabírají, oka jsme už řešili při pletení légy, a v tomto případě je to podobné, jen se snažte, pokud to jde, dodržet svislou linii oček již upletených dílů. Týká se to přední a zační části výstřihu. Fotografie níže snad lépe vysvětlí, o čem vlastně mluvím. Aby pak řada ok plynule pokračovala na výstřih.

Dále je na řadě všívání rukávu a pak sešití bočních švů – trupu a rukávů.

Horní část rukávu všívám stejně, jako jsem šila ramena – tzn. zadním stehem. Začínám odshora, z vrcholu ramene, a nejdříve všiju jednu polovinu rukávu a pak druhou. Je to sice trochu pracnější, než všívat rukáv od průramku k průramku, ale zase mi díky tomu rukáv pěkně sedí na rameni a je přesně v polovině.

Boční strany a dolní šev rukávů už ale sešívám trochu jinak. Stehu, který jsem použila,se říká matracový a je to takové nenápadné sešívání z lícové strany. Díly položíte vedle sebe, lícová strana je nahoře a pak je postupně sešíváte k sobě. Moc pěkný postup najdete na stránkách knitty.com (klik).

A nakonec přišijete knoflíky. To asi víte jak na to, já jen doplním svůj způsob – přišiju první knoflík a rovnou ho zapnu, abych viděla, jak se ta pletenina tváří a kde si dát knoflík č. 2. A takhle pokračuji až ke třetímu knoflíku. Už ani nevím, proč jsem to začala dělat takto, ale přijde mi, že mám opět lepší kontrolu nad tím, jak to bude celé vypadat. Nic se nevlní, nic není napnuté.

No a je to hotové. Je konec 🙂 Teď už jen svetr se zatajeným dechem vyzkoušet, jestli všechno sedí, a pak ho spokojeně nosit.

    

Doufám, že se vám společné pletení líbilo a někdy si to můžeme zase  zopakovat.

Mějte se krásně a pletení zdar!

Pavlína

 

 

Zanechte komentář