Jak uháčkovat babiččin čtverec – granny square

kategorie: Háčkování, Vzory | 0

Možností, jak háčkovat granny square, neboli babiččin čtverec, je poměrně hodně. Já jsem si pro háčkovanou deku vybrala tento typ, kde je větší množství dlouhých sloupků a čtverec působí víc plně. Návod je na celkem 3 řady, pokud nepočítám počáteční kroužek z řetízkových ok. Kdy ale budete chtít, aby byl čtverec větší, stačí pokračovat ve 4. řadě a to obdobným způsobem, jako v těch předchozích.

1. řada

Uháčkujete 4 řetízková oka a spojíte je do kruhu, následně uháčkujete 3 řetízková oka, která nahrazují první dlouhý sloupek.

První řada se skládá ze skupinek tvořených 3 dlouhými sloupky a tyto skupinky od sebe dělí 2 řetízková oka. Dále tedy uháčkujete 2 dlouhé sloupky (první sloupek už máme – jsou to ta 3 řetízková oka). Vypadá to potom následovně:

A pokračujete – 2 řetízková oka, 3 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 3 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka a řadu uzavřete pevným okem k 3. řetízkovému oku. První řada je hotová.

2. řada

Začínáme opět 3 řetízkovými oky (nahrazují jeden dlouhý sloupek). Do každého dlouhého sloupku uháčkujeme jeden dlouhý sloupek. Okolo 2 řetízkových ok, které tvoří roh čtverce, háčkujeme pokaždé – 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 2 dlouhé sloupky.

A pokračujeme 3x dlouhý sloupek, jsme v rohu a háčkujeme 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 2 dlouhé sloupky. Takhle až do konce, kde spojíme celou řadu pevným okem. 

3. řada

Postupujeme stejně jako v přechozí řadě. Začneme 3 řetízkovými oky a dále do každého dlouhého sloupku z přechozí řady uháčkujeme dlouhý sloupek, v rozích háčkujeme okolo řetízku 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 2 dlouhé sloupky. 

V této řadě by to mělo vycházet na 7 dlouhých sloupků na stranách + v každém rohu 4 dlouhé sloupky.

V případě, že už nechceme dál čtverec zvětšovat, spojíme řadu pevným okem, ustřihneme přízi, protáhneme očkem a volné konce zapošijeme.

A jak čtverce spojit, to si ukážeme příště, zatím můžete trénovat háčkování granny square 🙂

 

Videonávod, jak háčkovat babiččiny čtverce:

Zanechte komentář