Návod na háčkovanou květinu

kategorie: Návody | 0

Tenhle postup na háčkovanou květinu je můj oblíbený a moc ráda ho používám. Je to velice jednoché, v podstatě háčkujete v rovných řadách a na konci vše pěkně stočíte. A máte z toho kytku.

Návod není můj, našla jsem ho kdysi na internetu, jen takový malý obrázek překreslený rukou. Trochu jsem si ho upravila a ráda se o své zkušenosti a hlavně postup samotný podělím.

Co budete potřebovat

Přízi dle svého výběru a k tomu odpovídající háček. Můžete háčkovat z tenké, střední i hrubší příze, záleží jen na Vás, jak velkou nebo drobnou květinu chcete mít. Já je obvykle háčkuji z příze Catania a k tomu používám háček č. 3. Květina má pak průměr cca 5 – 7 cm (polde toho, jak moc se stočí). Dále pak jehlu s větším ouškem na sešití a nůžky.

Pokud byste chtěli mít květinu jako brož, budete potřebovat ještě plsť (ideálně v co nejpodobnější barvě jako je příze), brožový můstek, bavlnku na přišití, jehlu.

Jak se tedy taková květina háčkuje?

1. řada – uháčkujete celkem 34 řetízkových ok, poslední 3 řetízková oka jsou na otočení a nahrazují první dlouhý sloupek v následující řadě.

2. řada – do každého druhého oka uháčkujeme 2 dlouhé sloupky. Sloupky háčkujeme vždy do toho samého místa, jsou tam dva vedle sebe. Začínáme tak, že do 4. řetízkového oka uháčkujeme dlouhý sloupek + 3 řetízková oka, která máme na otočení – to nám dělá první skupinku. Další řetízkové oko vynecháme a do toho následujícího už háčkujeme 2DS. Takhle pokračujeme až do konce řady.Vypadá to takto:

 

3. řada – po posledním dlouhém sloupku uháčkujeme 3 ŘO na otočení a otočíme 🙂 Chystáme si teď řetízky pro naháčkování okvětních lístků. Ta 3ŘO nám opět nahrazují první dlouhý sloupek. Třetí řada je o tom, že mezi dlouhé sloupky (opravdu do prostoru mezi dva dlouhé sloupky) háčkujeme dlouhý sloupek, 3 řetízková oka a zase dlouhý sloupek. Vznikne nám takový trojúhelníček.

Začátek třetí řady se dělá tedy (3ŘO z přechozí řady, to už jsem psala – místo prvního DS) 3ŘO a 1DS mezi dva dlouhé sloupky z přechozí řady, mezi následující dva dlouhé sloupky z přechozí řady háčkuji 1DS,3ŘO,1DS…a takhle až na konec.

4. řada – uháčkuji 3ŘO pro otočení a jako náhradu prvního DS a k tomu 9 dlouhých sloupků, které háčkuji okolo! řetízku z přechozí řady. Následuje 1KS mezi „véčka“ a dále 10DS okolo řetízku následujícího „véčka“, 1KS..a to celé do konce řady. Tím si udělám okvětní lísky. Na konci řady uháčkuji pevné oko do vrchní části dlouhého sloupku z předchozí řady. Tohle zní složitě, ale v podstatě jde o to to nějak uhlazeně zakončit a někam tam udělám pevné oko.

Celé to pak vypadá takto.

Detail:

Necháme si trochu dlelší konec příze na sešití a odstřihneme. Květinu si pěkně stočíme, upravíme a sešijeme jednotlivé vrstvy k sobě, aby květ držel pěkně tvar.

Zezadu pak květ vypadá takhle:

Na závěr můžete ještě do středu přišít pár korálků, perliček, na spodní stranu přišít plsť a brožový můstek a máte hotovo.

Tady je rozkres jednotlivých řad.

A tady video, to je na vysvětlení asi nejlepší 🙂

Moc pěkně vypadají květiny i z melírované příze. Ozdobit jimi můžete nejen kabát, ale třeba i tašku nebo čepici.

Nebojte se experimentovat s materiálem i velikostí. Pokud byste například chtěli menší květinu, stačí začít na menší počet řetízkových ok. Stejně tak vyzkoušejte i různé materiály.

Zanechte komentář