Návod na háčkovaný podšálek – květinu

kategorie: Háčkování, Návody | 0

Návod na tento typ podšálku můžete najít na internetu hned v několika verzích a v několika jazycích. Přiznám se, že sama nevím, kde začal jeho příběh, abych mohla uvést odkaz na autora návodu. Každopádně tenhle podšálek se mí líbí natolik, že jsem  jsem mu věnovala i jeden svůj kurz. Právě pro ty účely jsem zpracovala tento postup i s fotografiemi. No a protože ne každý se mohl kurzu zúčastnit, dávám ho sem na blog, aby byl dostupný pro všechny, kteří si ho chtějí vyrobit. 

Podšálek je velice jednoduchý a je určitě vhodný jak pro začátečníky i pro pokročilé. Budete na něj potřebovat nějakou pěknou přízi, doporučuji bavlněnou, a k tomu odpovídající háček. V návodu jsou pak použití všechny základní háčkovací techniky – řetízkové oko, krátký sloupek (KS), dlouhý sloupek (DS), pevné oko

Střed

Začneme prvním okem na háčku, které bude prvním okem řetízku. Uháčkujeme 6 řetízkových a spojíme je do kroužku pevným okem, spojujeme s prvním řetízkovým okem. Následně uháčkujeme 3 řetízková oka, která nám nahrazují první dlouhý sloupek v následující řadě.

 

1. řada –  Háčkujeme celkem 19 dlouhých sloupků okolo řetízku. Nakonec spojíme pevným okem s 3. řetízkovým okem, kterým jsme řadu začínali.

 

2. řada – Uháčkujeme si opět 3 řetízková oka, která nahrazují první dlouhý sloupek. Po nich uháčkujeme ještě 2 řetízková oka a do dalšího sloupku z předchozí řady uháčkujeme dlouhý sloupek. Dále háčkujeme – *dlouhý sloupek, dvě řetízková oka, dlouhý sloupek* a toto celé opakujeme až do konce řady. Děláme si vlastně takové můstky- dvojice DS jsou vždy mezi sebou spojené řetízkovými oky.

    

Celkem v této řadě háčkujeme 19 dlouhých sloupků. A k tomu řetízková oka na začátku, která nahrazují 20. dlouhý sloupek.

 

3. řada – 3 ŘO a okolo dvou řetízkových ok z předchozí řady uháčkujeme 1DS, dvě řetízková oka a 2x DS. Přesuneme se k dalšímu můstku (dvěma řetízkovým okům) a nyní už háčkujeme 2 DS, 2 ŘO, 2 DS. Opět dlouhé sloupky děláme okolo řetízkových ok a tuto sekvenci opakujeme až do konce řady, kde končíme pevným okem.

Květina by nyní měla vypadat takto:

 

4. řada – Háčkujeme vějířky. Pevným okem poskočíme s háčkem o kousek doleva – k řetízkovým okům v předchozí řady. A okolo nich háčkujeme vždy 7 DS, jen poprvé háčkujeme opět 3 řetízková oka jako náhradu za 1DS a k tomu 6 DS. Mezi vějířky děláme krátký sloupek, viz grafické schéma.

 

Zakončení – končíme řadu pevním okem místo krátkého sloupku, přízi protáhneme, ustřihneme a jehlou s větším ouškem zapošijeme na rubové straně.

 

Pár tipů na závěr

– vyzkoušejte různě hrubé příze, můžete mít jemnou krajku nebo i koberec, záleží na zvoleném materiálu.

– příze Catania (návin 125m/50) – květina má průměr 10 cm

– příze Catania Grande (návin 63m/50 g – květina má průměr 14 cm

– v jednotlivých řadách můžete měnit barvy a mít květinu pestřejší.

 

 

 

Zanechte komentář