Návod na háčkovanou čepici – kulicha

kategorie: Háčkování, Návody | 0

Syn potřebuje kulicha, zima se blíží. Máme novu přízi Lumio fine, kterou jsem musela samozřejmě hned vyzkoušet (nejlépe ještě ten den, co přišla). A už jsem se tu dlouho nevěnovala háčkování.

Nakonec je z toho návod na háčkovanou zimní čepici, pro milovníky bambulí – na zimního kulicha.

Postup je variabilní, můžete si ho upravit dle libosti a hlavně přizpůsobit na Vámi požadovanou velikost. Můžete čepici udělat jednobarevnou i vícebarevnou. Náš Hugo si k šedé vybral svou oblíbenou žlutou. Měla jsem tu zbytek z předchozího háčkování, tak se to hodilo i mně 🙂

Doporučený materiál je silnější pletací vlna/příze, návin cca 50 metrů na 50 gramů. Já jsem zkombinovala přízi Boston a již zmiňovanou Lumio fine.

A použila jsem háček č. 7.

Každou řada začíná 3 řetízkovými oky (pokud pak háčkujeme dlouhým sloupkem), nebo 1 řetízkovým okem (pokud háčkujeme krátkým sloupkem), ukončujeme pevným okem.

Postup

Uháčkujete 4 řetízková oka, která spojíte do kruhu pevným okem.

1.řada – uháčkujete 3 řetízková oka (nahrazují první dlouhý sloupek) a pak ještě 9 dlouhých sloupků okolo spojeného řetízku. Poslední oko připojíme k prvnímu řetízkovému oku pevným okem. Tím první kruhovou řadu uzavřeme. Máme 10 ok.

2. řada – do každého dlouhého sloupku uháčkujeme dva krátké sloupky, máme tedy 20 krátkých sloupků. Já jsem vystřídala barvy, vy můžete, nemusíte

3. řada – do každého 2. oka uháčkujete 2 dlouhé sloupky. Háčkujete tedy 1DS,2xDS do 1 oka, 1DS, 2xDS do 1 oka.

4. řada – do každého 3. oka uháčkujeme 2 krátké sloupky, háčkujeme tedy 1KS, 1KS, 2xKS do jednoho oka, 1KS, 1KS, 2xKS do jednoho oka …

5. řada – v této fázi mi přidávání už stačilo, dál jsem háčkovala na počtu 40 ok. V případě, že byste chtěli větší velikost, v této řadě byste přidali v každém 3. oku. Konečný počet ok by měl být dělitelný 2.

Teď jsem háčkovala do každého oka 1 dlouhý sloupek, i když na fotce je ještě vidět přidávání, protože velikost jsem trefila až po třetím párání 🙂

6. řada – do každého oka krátký sloupek, v mém případě celkem 40 DS

7. řada – do každého oka dlouhý sloupek, celkem tedy 40 DS

8. řada – následuje „véčkový“ vzor, kdy do jednoho oka uháčkujete dva dlouhé sloupky a následující oko přeskočíte, do dalšího oka háčkujete opět dva dlouhé sloupky. Pokud nechcete mít v čepici větší oka, nebo si na vzor ještě netroufáte, můžete ho vynechat a prostě dělat do každého oka dlouhý sloupek, jako v předchozí řadě.

A v případě, že už jste žádná oka cíleně nepřidávali, měli byste mít na konci řady stejný počet ok, jako má řada přechozí.

9. řada – mezi dva sloupky z přechozí řady uháčkujeme dva dlouhé sloupky, tím se nám vytvoří písmeno V. Jedno oko opět vynecháváme. Tzn. háčkujeme 2DS mezi 2DS z přechozí řady, jedno oko vynechat atd.

9. řada je stejná jako 8. řada – háčkujeme 2DS mezi DS z přechozí řady

10. řada – do každého oka uháčkujeme 1 dlouhý slupek

11. řada – do každého oka háčkujeme krátký sloupek.

– takhle jsem pokračovala ještě 5 řad, než byl konec. Respektive než jsem měla potřebnou výšku čepice. Končí se pevným okem, přízi ustřihneme a nenápadně zapošijeme. 

Jestli potřebujete vyšší čepici, můžete si přidat nějakou řadu navíc – ať už tu s dlouhými sloupky, nebo tu „véčkovým“ vzorem.

U nás ještě scházelo přidělat bambuli a pořádně velkou.  A je to hotové, díky silnější přízi je to opravdu rychlovka.

Ještě uvidím podle provozu, jestli ji nebude třeba podšít, ale schválně jsem na čelo a uši dala krátký sloupek, aby nebyla tak děrovaná.

Tak ať se podaří i Vám!

Zanechte komentář