Návod na čepici ze šikmých řad

kategorie: Návody, Pletení | 0

Minulý týden jsem se konečně rozhoupala, že bych si měla také něco uplést z reflexní příze Lumio (ať jsem vidět). Už jsem chtěla dřív, ale pořád jsem váhala, jaký vzor použít. A pak jsem to našla. 

Objevila jsem jednoduchý způsob, jak uplést čepici na klasických jehlicích, žádné pletení dokola, pak jí jednoduše sešít a výsledek vypadá zajímavě.

Je to vzor, kdy se plete každá řada hladce, jen v lícových řadách se na jedné straně oko přidá, na konci ubere a výsledkem je kosodélník.

No možná bude lepší, když to vezmu od začátku.

 

Použila jsem tedy přízi Lumio fine (90m / 100 g) a rovné jehlice č. 7. Na fotkách už je zase jiná příze, nenechte se zmást. Tento návod vlastně můžete použít na jakoukoliv pletací vlnu nebo přízi, jen si upravíte počet nahozených ok a celkový počet upletených řad.

Co je potřeba umět? Nahazovat počáteční oka, plést hladce, splétat a přidávat oka (já přidávala nahozením příze), uzavírat koncová oka.

Pokud potřebujete nějakou techniku osvěžit, podívejte se na další návody na blogu.

Nahodím si tedy potřebný počet ok, já jsem pro obvod hlavy 53 cm nahazovala 34 ok. Na fotce je menší počet, je to jen předváděcí jehlice 🙂

V následují řadě pletu všechna oka hladce navíc jedno oko přidávám a jedno ubírám. Hladce pletu i krajová oka. Ta nám totiž pak tvoří lem čepice.

Upletu první krajové oko a hned nahodím přízí nové oko.

Další oko upletu normálně hladce. Takhle vypadají první tři oka. Jedno je krajové, jedno nahozené a jedno už opět hladce upletné.

Pletu hladce dál řadu až k posledním třem okům. Dvě oka spletu hladce.

Tady se mi už ta oka nahrnula k sobě, že to vypadá jako jedno tlusté, ale jsou tam dvě vlákna 🙂

Poslední oko, krajové, opět upletu hladce. Otočím a rubovou stranu pouze přepletu, všechna oka hladce.

Pouze to nahozené upletu hladce anglicky, to znamená, že nabírám oko v zadní části. Snad je to trochu na fotce vidět. Všimněte si místa, kde ta pravá jehlice nabírá „očko“, není to zepředu jako klasické hladce. Poslední krajové oko opět hladce. To u pletení anglicky způsobí, že nahození nebude tak vidět, neudělá se vám tam dírka.

Pozor! Doporučuji stranu, kde přidáváte, označit, abyste věděli, že jste na „přidávací“ straně a máte přidávat a ubírat, v další řadě se nic nedělá. Pomůže vám to v orientaci.

V lícové řadě sice jedno oko přidáme, ale zase jedno hned ubereme, tím pádem nám počet ok zůstává v každé řadě stejný.

Pleteme tak dlouho, střídáme řady s přidáváním a jen ty přeplétané, dokud nebudeme mít výšku řad shodnou s obvodem hlavy, která bude čepici nosit. Mně to vyšlo na 32 řad. Původně jsem měla víc, ale po dokončení jsem zjistila, že to mám moc volné a 5 řad jsem odpárala. Takže to chce opravdu vyzkoušet.

Poslední řadu uzavřeme a práce by měla vypadat takto. Rovnou jsem vám tam i napsala, co dál.

Sešijete (zháčkujete) první a poslední řadu, kratší strany. A jednu delší stranu (tu méně pěknou 🙂 ) stáhnete kouskem příze a zapošijete. Tím se vám to spojí do tvaru čepice.

Já ještě přidala bambuli, když už, tak už.

Ještě jsem uvažovala, že by bylo možné na té dolní straně nabrat jehlicemi oka a uplést žebrový lem. No kdyby se někomu chtělo, může vyzkoušet. Pak budu ráda, když mi napíšete, jak se to osvědčilo.

Něco na tento způsob je i návod DROPS z příze Big delight, najdete ho zde. Moc jsem z něj bohužel nepochopila ty zkrácené řady. Možná ho ale někdy vyzkouším, přeci jen když se do toho člověk pustí, je mu pak ten návod kolikrát jasnější.

Zanechte komentář