Návod na jednoduchou pletenou šálu – nákrčník

kategorie: Návody | 0

Tenhle příspěvek by se měl možná spíš jmenovat „Nejjednoduší šála na světě„. Mluvíme-li o pletení na jehlicích, snadnější způsob, jak si vyrobit šálu, nenajdete. A navíc – tenhle jednoduchý vzor pletení je momentálně v zahraničí hodně v kurzu. Ideální kombinace.

Abyste si mohli uplést takový šik doplněk, budete potřebovat přízi, odpovídající jehlice a umět nahazovat, plést hladce a uzavírat oka.

Konkrétně tato šála, tedy v mém případě vlastně nárkčník, byla upletena z příze Bravo Big Color, na jehlicích č. 12. Celková délka je 100 cm, šířka 20 cm. Vzor pěkně pruží, takže 100 cm na délku je úplně dostačující, pokud tedy nechcete nějakou dlouhou šálu. V případě, že ano, začněte na menší počet ok, celková délka se Vám prodlouží.

Můžete samozřejmě použít i jinou přízi, jen budou výsledné rozměry ( i spotřeba materiálu) rozdílné. V případě Bravo big je to jedno klubko, 200 gramů.

Podle toho, jakou zvolíte přízi, vyberte i jehlice. Doporučuji, pro větší vzdušnost, použít o číslo větší. Samozřejmě záleží i na tom, jak kdo plete, přihlédněte tedy i k vašemu stylu.

Jak na to?

Na jehlice si nahodíte 15 ok a následně pletete všechna oka hladce, včetně těch krajových. Tímto stylem plete až do konce, na závěr všechna oka uzavřete a je to hotové.

Žádná další věda.

Pokud necháte konce volné, nebudete je sešívat, máte hotovou avizovanou šálu, kterou můžete na krajích doplnit třásněmi. Já jsem se rozhodla okraje sešít (můžete i sháčkovat) a je z toho nárkčník, který se dá 2x omotat kolem krku.

A pro úplné začátečníky tu mám připravený videonávod, kde se můžete podívat na jednotlivé kroky samotného postupu.

Nahazování ok jsme se věnovali zde.

Pletení hladce je popsáno tady.

Zanechte komentář