Návod na pletený maxinákrčník

kategorie: Návody, Pletení | 0

Začnu tím, že mě tenhle návod a celkově výsledek nadchnul. Podle obrázku to vypadalo slibně, ale finálně je to prostě paráda. Celé je to velice příjemné na nošení, měkoučké, nadýchané, pružné…

maxinákrčník pletený

Návod není až tak složitý, jak se zdá, a věřím, že při troše vůle a trepělivosti ho zvládne každý, kdo umí základy pletení. Je nutné umět plést hladce, obrace a nahazovat. Pak samozřejmě počáteční oka a uzavírání 🙂

Pokud byste chtěli přesně takový nákrčník, budete potřebovat přízi Bravo Big a jehlice 10mm. Příze stačí 1 klubko, má totiž 200g.

Určitě je možné použít ale i jiné, podobně hrubé, příze. Případně je dát dvojitě.

Uvažovala jsem nad tím, z čeho by se to tak dalo ještě udělat, prošla jsem příze, které máme v nabídce a moje tipy jsou následující:

Boston (vlna/akryl) nebo Bravo Mezzo (akryl) – dvojitě, případně jedno vlákno, nákrčník nebude akorát tak naducaný

Northern (akryl), Big merino (merinovlna) – dvojitě

Andes (vlna/alpaka), Eskimo (vlna) – stejně jako u příze Boston – plést dvojitě a nebo jedním vláknem, výsledek bude jen trochu menší 🙂

– možností je určitě víc, fantazii se meze nekladou, jehlice se pak vyberou až podle použité příze.

Samotný postup je v angličtině i němčině dostupný přímo na klubku Bravo big – spodní strana pásky, já jsem si ho trochu upravila. Výsledné rozměry šály jsou výška 30cm, délka 120cm

Návod:

Na jehlice č. 10 nahodíme 20 ok.

1. řada – střídáme jedno oko pletené hladce, jedno oko pletené obrace a před každým upletením uděláme jedno nahození. Bude to tedy probíhat následovně – krajové oko, nahodit, 1 oko hladce, nahodit, 1 oko obrace, nahodit, 1 oko hladce, nahodit, 1 oko obrace … a takhle až do konce řad, na konci poslední oko pouze sejmeme. 

2. řada – plete se stejně, akorát ta nahozená oka vždy shodíme z jehlice dolů. Tím pádem se nám předchozí upletené oko protáhne a zvětší svůj objem. Plete se žebrový vzor 1 hladce, 1 obrace, v rubových řadách oka jak se jeví – oko hladké pleteme hladce, oko obrace plete obrace. Stále děláme před každým upletením nahození jednoho oka a k tomu ještě shazujeme to nahozené z předchozí řady. 

Takhle to možná zní děsně složitě, ale není to tak. Zkusím to popsat podrobněji. Dejme tomu, že v 2. řadě mám po krajovém oku plést první zase hladce. Bude to tedy vypadat takhle – uplést krajové oko, nahodit přízi, shodit nahozené oko z předchozí řady, 1 oko hladce, nahodit přízi, shodit nahozené oko z předchozí řady, 1 oko obrace… a pokračujeme … nahodit přízi, shodit nahozené oko z předchozí řady, 1 oko hladce, nahodit přízi, shodit nahozené oko z předchozí řady, 1 oko obrace…až do konce řady. 

3. řada se plete úplně stejně jako 2. řada. 

Až uvidíme, že nám dochází příze, uzavřeme poslední řadu. Zbývá jen sešít krátké strany k sobě a je hotovo.

 

návod na maxinákrčník

Tento nahazovaný vzor se dá použít i na jiných přízích, dá se různě kombinovat s klasickým pletením – např. pár řad pletete normálně, pár takhle se spuštěnými oky, pár zase normálně… Určitě se nebojte experimentovat!

Držím palce 🙂

 

 

Zanechte komentář