Návod na bublinovou jarní čepici

kategorie: Návody | 0

Tenhle vzor a model už je dost profláknutý, ale pořád mi přijde dobrý. Některé věci jsou zkrátka vymyšlené tak dobře, že je není třeba nějak měnit.

A podle tohoto návodu si můžete uháčkovat svojí bublinkovou čepici. Ještě než se pustím do samotného postupu, ráda bych napsala, že těch „bublin“ je více druhů, ale já tuhle čepici dělám právě takhle. A ani nevím, jestli se tomu oficiálně říká bublina, zřejmě ne, ale to už je jen detail, hlavní je, že to funguje 🙂

 

Pro jarní háčkovanou čepičku jsem si vybrala přízi Micro (bohužel v tomto melírovaném odsínu už se nevyrábí) a háček č. 4,5 a 4. Dohromady jsem na vel. 50-52 cm jsem spotřebovala necelá 2 klubíčka.

Tento vzor je trochu náročnější na spotřebu, ale ne zase tak moc, do 100g byste se při háčkování průměrné velikosti (54-56cm?) měli vejít.

Začínám uháčkováním 4 řetízkových ok, které spojím pevným okem do kruhu. Pokud jste zvyklí začínat magickým kruhem, začněte s ním.

Po spojení kroužku uháčkuji 3 řetízková oka, která mi budou začínat první řadu (a začínám tak každou řadu!). Následně okolo připraveného kroužku z řetízkových ok uháčkuji 6 bublinek. Bublinku dělám takto:

Začnu jako bych chtěla háčkovat dlouhý sloupek – nahodím, vpíchnu háček do mezery, protáhnu přízi, nahodím a protáhnu dvěmi oky na háčku. A na háčku mi zůstanou dvě smyčky, už nepokračuji dál, jako bych háčkovala dlouhý sloupek, nechám si to takto nedokončené. Znovu nahodím, jakože jdu dělat další sloupek, a postupuji stejně – protáhnu přízi okem, nahodím a protáhnu pouze dvěmi oky. Celé to zopakuji ještě jednou, tím pádem jsem si rozháčkovala 3x dlouhý sloupek a ani jednou to nedokončila. Vše mi ještě čeká na háčku na dokončení. Nahodím přízi ještě jednou a nyní jí protáhnu vším, co mi zbylo na háčku. Mělo by to být dohromady 4 vlákna. Mám protaženo a ještě udělám jedno řetízkové oko.

Ještě jednou postup, tentokrát s obrázky.

První dl. sloupek skoro hotový, už nepokračuji,ale začnu si druhý.

Teď dělám druhý a zbývá mi proháhnout přízi, ale jen dvěmi oky na háčku.

Tady mám už hotové 3 „skorodlouhésloupky“

Nahodím přízi a proháhnu všemi smyčkami, co mám na háčku.

Ještě udělám řetízkové oko, tím vše zajistím a mám hotovou první bublinku 🙂

Dohromady jich v první řadě dělám šest a vše spojím pevným okem k 3. řetízkovému oku (tím jsem první řadu začínala).

2. řada – uháčkuji opět 3 řetízková oka a do každé mezery mezi bublinkami z předchozí řady uháčkuji nyní dvě bublinky.

Na konci řady jich budu mít 12.

3. řada – Háčkuji opět do mezer mezi bublinkami, které jsou v předchozí řadě. Bublinky přidávám stylem 1 bublinka do mezery, 2 bublinky do další mezery, 1 bublinka do mezery…atd. Na konci mám 18 bublinek.

Tímto stylem pokračuji až do chvíle, než budu mít 36 bublinek. A obecně je návod takový, že v místě, kde jsem v předchozí řadě háčkovala dvě bublinky do jedné mezery, dělám opět dvě bublinky. Snad to bude lépe patrné z obrázku.

A v dalších řadách háčkuji už pouze 1 bublinku do 1 mezery, každou řadu si mohu zkontrolovat, že mám stále 36 bublinek. Pokud byste si chtěli udělat čepici menší/větší, staší si jen pohrát z počtem bublinek. To platí i pro případ, že budete čepičku háčkovat z jinak hrubé příze než mám já.

Já jsem pro požadovanou velikost háčkovala celkem 13 bublinových řad. Pak jsem vyměnila  háček za menší (velikost 4,0) a v další řadě jsem do mezer mezi bublinkami uháčkovala krátké sloupky, které začínají lem čepice. Dohromady to je 54 krátkých sloupků. Dalo by se jich vháčkovat více, ale potřebovala jsem čepici více zúžit, aby Esterce nebyla velká. Vrchní část čepice je volnější a delší.

Následují 2 řady polosloupků a nakonec ještě jedna řada krátkých sloupků. Už žádná oka nepřidávám ani neubírám, stále mám 54 ok. Teď už jen zapošít a je to hotové.

Nakonec můžete čepičku ještě ozdobit nějakým výrazným knoflíkem nebo květinou. My se tentokrát s Esterkou dohodly, že to necháme tak, čepice je výrazná sama o sobě, ale jednobarevná může vypadat třeba i takhle.

Příjemné jarní dny,

 

Pavlína

 

Zanechte komentář