Pleteme svetr – příprava

kategorie: Pletení | 0

Tohle je začátek pletacího seriálu na pokračování, ve kterém si spolu vyrobíme svetr. Jak by to mělo asi probíhat? Vybrala jsem návod na dámský svetr a společně si projdeme návod krok po kroku, ukážu vám, co se kdy má dělat, a na konci, pokud to dobře dopadne, bude nějaký parádní svetr. Zní to hodně slibně a moc se na to těším!

Přemýšlela jsem, jaký návod vybrat. Bylo jasné, že to bude nějaký návod od firmy Garnstudio, protože tyhle návody jsou veřejně přístupné a zdarma, nemusíme tedy řešit autorská práva. Napadlo mě, že bych o tom výběru nechala i hlasovat, ale i v takovém případě není zaručeno, že budou všichni spokojeni. Proto jsem to naprosto nedemokraticky určila sama 🙂

Nakonec jsem zvolila dámský cardigan – Fudge – návod tady

Jeho výhoda je, že návod na něj je jednoduchý, plete se na jehlicích č. 5 a tím pádem to bude rychle přibývat. Také je zde více možností výběru příze. Na obrázku v té hnědé barvě možná nevypadá moc atraktivně, ale pokud se podíváme na Ravelry do galerie hotových výrobků, najdeme tam docela pěkné variace. Třeba může vypadat takhle vesele:

zdroj:ravelry

Svetr se plete z dvojité příze a tím zde vzniká prostor i pro různé barevné kombinace. Technicky to není o moc náročnější, než když pletete jedním vláknem příze, obzvlášť v tomto případě – kdy se neplete žádný složitý vzor. Můžete toho využít a vzít každé klubko v jiné barvě a nějak zajímavě si to nakombinovat.

Co budete tedy potřebovat?

Cituji z webových stránek DROPS:

Velikost: S-M-L-XL-XXL-XXXL

Materiál: DROPS ALPACA firmy Garnstudio
450-500-550-600-650-700 g,
Jehlice č. 4 a č. 5 – tohle je pouze orientační informace, každý plete trochu jinak a je možné, že nakonec budete potřebovat jiné číslo jehlic, ale začneme s touhle velikostí. Jehlice to mohou být rovné nebo kruhové (já třeba pletu na kruhových i rovné díly :))

Knoflíky dle vlastního výběru (knoflíky doporučuji vybírat až úplně nakonec).

Dále se budou hodit značkovače (nemusí být), jehla s větším ouškem na zapošití a nůžky.

Ještě se vrátím k materiálu. Můžete použít doporučovanou přízi Alpacu nebo si jí nahradit přízí odpovídající síly. Nabízí se příze Fabel, Delight, Baby Alpaca. Možná by byla i varianta silnější příze a plést jedním vláknem. Podle tabulek DROPSu dvěma vláknům příze skupiny A odpovídá jedno vlákno příze ze skupiny C. Což znamená, že byste mohli použít i Delight, Nepal, Alaska… V takovém případě je potřeba určitě věnovat víc pozornosti zkušebnímu vzorku. To si vše ale ukážeme a řekneme.

Pokud by Vás zajímalo rozdělení přízí do skupiny, najdete ho zde.

A jak je možné příze vzájemně nahrazovat se dočtete zde.

A abyste si takový svetr mohli uplést, musíte umět – nahazovat, plést hladce a obrace a uzavírat.

Teď máte nějaký čas na promyšlení, jestli do toho jdete, vybrat si přízi, barvy (moc nedoporučuji do začátku černou) a vše si nachystat. Případně se doučit nějaké techniky (základy pletení jsem už řešila tady na blogu nebo na mém youtube kanálu – odkaz ). Začínat budeme o víkendu 5.-6. března, kdy zveřejním první video a nějaké povídání k tomu. Pak bude zase chvilka, kdy budete plést doma samostatně (a stejně tak já), následovat bude další video atd. Kolik přesně těch částí bude, v tuto chvíli nevím, uvidíme v průběhu akce, kolik bude potřeba.

V případě, že budete potřebovat v průběhu pletení poradit individuálně, budete mít dotazy, můžete mi kdykoliv napsat do komentářů, na kukuruku email (info@kukuruku.cz) nebo na facebookových stránkách.

A to je asi pro tuto chvíli vše. Pokud už máte teď nějaké dotazy, pište 😉

Pavlína

Zanechte komentář