Jednoduchá pletená velikonoční kuřátka

kategorie: Návody, Pletení | 0

Na Internetu jsem našla návod na pletená kuřátka (odkaz zde). Postup je velice jednoduchý a zvládne ho každý, kdo umí základní techniky pletení.  Zkusila jsem si podle něj jedno kuřátko uplést, ale zdálo se mi, že i když jsem použila podobně hrubou přízi jako v návodu, je to takový mrňousek. Sotva se mi do něj vešlo nejmenší polystyrenové vajíčko, co v obchodě mám.

Rozhodla jsem se proto posup trochu upravit a zvětšit. A všechny kroky jsem pro Vás rozepsala a nafotila, snad bude anglický návod více srozumitelný 🙂 Počty oček a pletených řad se od původního návodu trochu liší.

Co budete na kuřátko potřebovat?

– přízi pro jehlice cca 3,0 – 3,5 – já použila jehlice č. 3,5 a přízi Micro

– nůžky, jehlu s větším ouškem na zapošití a jehlu s menším ouškem na vyšívání a přišití zobáčku

– trochu vaty/dutého vlákna na vycpání hlavičky

– plsť na z obáček, černou bavlnku na vyšití oček, oranžovou nit na přišití plsti

Začínáme tak, že na jehlici nahodíme 30 ok a upleteme hladce 3 řady.

Ve 4. řadě začínáme s rozplétáním. Rozplétáme vždy na začátku řady první oko a celkem 12x, tzn. v následujících 12ti řadách, lícových i rubových. Na konci přidávání máme 42 ok. Nyní upleteme 3 řady hladce.

Jak se rozplétá se můžete podívat tady, krajové oko rozplétejte způsobem rozpletením přední a zadní smyčky.

V následující řadě uzavřeme prvních 13 ok a zbytek ok upleteme hladce až do konce. Tím uzavřeme jednu část těla kuřátka.

Práci otočíme a v další řadě uzavřeme opět prvních 13 ok. Uprostřed by nám mělo zůstat 16 ok, to bude krk a hlava kuřátka.

Nad 16ti oky upleteme 12 řad, všechna oka pleteme hladce.

A jsme u konce. Oka necháme na jehlici, neuzavíráme, jen ustřihneme přízi, necháme si ji trochu delší, protože ji použijeme na sešití těla kuřátka. Přízi navlékneme do jehly a tu protáhneme oky, která máme na jehlici. Stáheme k sobě a uděláme uzlík. Ještě pořád ale nestříháme, bude se šít dál 🙂

Kuřátko přeložíme napůl a je čas sešít boční švy až dolů. První řadu dole nesešíváme, tudy budeme dávat vajíčka :))

Na konci zapošijeme a volné konce příze ustřihneme. Na závěr vyšijeme oči a přišijeme zobáček. Ten je udělaný z malého čtverce plsti, který se přeloží šikmo na půlku, aby vznikly trojúhleníčky – otevřený zobáček.

Já jsem nakonec ještě vycpala dutým vláknem hlavičku. A je to hotové. Větší kuřátko má v sobě citron :), menší vajíčko střední velikosti.

 

Pokud byste chtěli ještě větší kuřátko, docílíte toho tím, že budete plést z hrubší příze. Tohle je finálně vysoké cca 8 cm a v nejširším místě měří 9 cm.

Zanechte komentář