Pletený nákrčník z Bravo Big color

kategorie: Návody, Pletení | 0

Pokud chcete mít v zimě krk v teple a přitom se nechcete zamotávat do omotávání, je pro vás tenhle nákrčník ideální. Jen si ho navléknete na krk a je to. Velice dobře vypadá, pokud použijete hrubou přízi, ale klidně ho můžete vyzkoušet i z něčeho tenčího. Jestli patříte mezi ostřílenější pletařky a pletaře, můžete vyzkoušet pletení z více vláken různě silných a barevných přízí.

Teď k samotnému návodu. Co budete potřebovat – 1 klubko příze Schachenmayr Bravo big a 1 kruhové jehlice 10 mm, dlouhé 40 cm. Můžete použít i delší, ale počítejte s nutností posouvat si lanko, ty 40 cm jsou úplně akorát a pletení nic nezdržuje. A dále budete potřebovat jehlu s větším očkem na zapošití a nůžky.

Z pletacích technik je potřeba umět nahazovat počáteční oka, uzavírat, plést hladce a přidávat oka nahozením. Nemusíte to umět úplně perfektně, tenhle návod je jednoduchý a skvěle si všechny techniky procvičíte.

 

 

Postup:

Na jehlicci nahotíte 50 ok. Já jsem nahodila ještě o jedno víc, protože to jedno navíc používám ke spojení první kruhové řady (proč to dělám a jak se to dělá, to se můžete dočíst tady). Prvních 5 řad se plete patentový vzor, střídá se 1 oko hladce a 1 oko obrace.

V následující řadě začínáte základní vzor – 1 oko hladce, 1 oko 2x nahodit a takto opakujete až do konce řady. Máte upletenou 6. řadu.

7. řada – jedno oko hladce, nahozená oka spustit a přendat bez upletení na pravou jehlici, přízi máte vzadu a opět opakujete do konce řady.

8. řada – plete se stejně jako ta sedmá. 1 oko uplést hladce, jedno přendat bez upletení a opět 1 oko hladce, jedno přendat atd.

9. řada – stejná jako ta osmá. Tady končí základní vzor.

10. – 11. řada – zopakujete 6-9. řadu základního vzoru.

14. řada  a 15. řada – všechna oka uplést hladce.

16. – 23. řada – opakujeme základní vzor, celkem 2x, což znamená že 16. řadu až 23. řadu pletete základní vzor.

24. – 25. řada všechna oka plést hladce

26. – 33. řada opět základní vzor

34. řada pleteme patentový vzor – 1 oko hladce a 1 obrace. Celkem 5 řad, šestou řadu uzavíráme. Zapošijeme volné konce příze, napaříme. A je to.

Videonávod:

s

Postřehy:

Určitě doporučuji hrubší přízi. Rychle to přibývá a vypadá to velice dobře.

Na druhém nákrčníku jsem základní vzor místo 2x opakovala pouze 1 a pak pletla 2 řady hladce a pak opět jedno opakování vzoru. Zdá se mi, že nákrčník je pak volnější a pružnější, není to tak stažené. Můžete využít obě varianty.

Přemýšlela jsem nad tím, jak by se pletl nákrčník v případě, že by to bylo na rovných jehlicích a pak sešívané. Došla jsem k závěru, že by to bylo složitější, než to plést v řadách kruhových. Jestli máte hrůzu z kruhových jehlic, je čas to zkusit. Plete se to krásně, jednoduše a hlavně – všechno je jen o cviku.

 

Tak držím palce a těším se na vaše postřehy!

 

 

Pavlína

 

P.S. originál návodu je od firmy Schachenmayr, děkuji za laskavé svolení návod přeložit a publikovat.

 

 

Zanechte komentář