7 kroků, díky kterým bude pletení ponožek zábava

kategorie: Návody, Pletení | 0

Ukážu vám, že pletení ponožek není až tak složité. Podívejte se na jednotlivé kroky, které vás dovedou ke zdárnému konci. Postup jsem psala možná až moc podrobně, ale mám dojem, že u návodů tohle není nikdy na škodu. 

Pro pletení ponožek byste měli umět:  nahazovat, plést hladce a obrace, splétat.

Dále potřebujete:

  • 5 krátkých jehlic a odpovídající přízi (já použila ponožkovou přízi Regia Stripemania a koupit jí můžete v našem eshopu zde)
  • značkovače (nějaký menší kroužek, kousek příze kontrastní barvy)
  • nůžky
  • jehlu s větším očkem

Většinou pracujete podle nějakého konkrétního návodu, kde máte napsáno, jakou přízi použít, jaké jehlice, na kolik ok nahodit, kde splétat atd. V tomto příspěvku mi jde hlavně o tu technickou stránku věci, abyste si dokázali představit, jak probíhá samotné pletení – jak se třeba zařídí, aby se vám ponožka u paty vytvarovala. I možností, jak toho tvarování docílíte, je více, vybrala jsem pro Vás ten, který se označuje za nejjednodušší. Až si ošaháte tuhle metodu, určitě vyzkoušejte i další! Pokud byste pletli ponožky ze stejné ponožkové příze jako já – z Regia Stripemania – můžete se řídit tabulkou, která je na konci tohoto příspěvku. V ní jsou rozepsaná data podle velikosti chodidla.

Jak tedy pletení ponožek probíhá?

Krok č. 1. Nahození počátečních ok

Oka nahazujte postupně na všechny 4 jehlice. Většinou se konečný počet ok, na které začínáte, dělí 4. V případě, že máte číslo, které nejde vydělit 4 beze zbytku, nahodíte na nějakou jehlici ok více. Já mám návod na celkových 48 ok, na každou jehlici nahazuji ok 12.

Postupné nahazování vypadá tak, že vezmu první jehlici, nahodím 12 ok, vezmu do ruky druhou jehlici a nahodím na ní dalších 12 ok, vezmu třetí jehlici…atd. A ty jehlice, na kterých už mám nahozená oka, nechám volně viset pod rukou.

(Je i možnost začít tak, že si nahodíte 48 oka na jednu jehlici a oka si přerozdělíte na 4 části až potom.)

Když mám nahozeno tolik ok, kolik potřebuji, srovnám si jehlice do čtverce tak, aby se mi první a poslední jehlice dotýkaly. Dejte si pozor, jestli nemáte někde překroucená očka! Teď budu plést první řadu, kterou spojím vše do jedné řady. Volnou pátou jehlicí upletete oka na první jehlici a to vzorem, který máte v návodu. Já jsem pletla dvě oka hladce, dvě oka obrace. Přepletu oka na první jehlici, tím se mi uvolní další jehlice, kterou přeplétám oka z jehlice č. 2 atakdále.

Spojeni prvni rady ponozky

Můj tip – první dvě oka z první jehlice si přesunuji na jehlicic č. 4 a dávám si tam značku. Kraj se mi tak nepovolí a díky značce budu vždy vědět, že začínám novou řadu. 

 

Krok č. 2 Pletení horní části ponožky

Teď je dostatek času potrénovat si pletení na pěti jehlicích v kruhových řadách. Pletu horní část ponožky a buď se držím návodu a nebo si upletu tak vysokou ponožku, jak chci. Je to rozměr od kotníku směrem nahoru k lýtku.

V některých návodech se na tuto část pletení doporučují jehlice o číslo menší než na zbytek ponožky. Je to lepší, protože se vrchní část tolik časem nevytahává. Záleží ale, jaký výběr jehlic doma máte a jak moc chcete do jehlic investovat. Myslím, že si nemusíte hned kupovat dvoje jehlice, klidně první ponožky upleťe na jehlicích jedné velikosti. 

 

Krok č. 3 Pletení zadní části paty 

Přichází fáze, kdy budu pracovat jen s částí ok. V návodu máte vždy napsáno, kolik ok teď používat a kolik odložit. Často tam najdete informaci – pleteme nad jehlicí č. 1 a č. 4 . Osobně takhle podle toho nepracuju a pletu vlastně nad jehlicí č. 1 a 2 (myslím, že to pro začátek není až tak podstatné, vzhledem k tomu, že vzor vypadá z každé strany stejně).

V mém případě teď budu plést jen 24 ok, druhou polovinu nechám být. Kdo chce, může si dát oka na pomocný špendlík (máte tak jistotu, že vám při pletení nesjedou z jehlic). Já je nechávám na jehlicích, jen si to víc hlídám.

Oka odložená na pomocnem spendliku

Pletu zadní část paty, lícovou řadu hladce, rubovou obrace. Krajová oka pletu – první hladce a poslední sejmu s přízí vpředu. Tuto část paty pletu tak vysokou, aby to byl nakonec čtverec. V mém případě pletu 24 ok a 24 řad. Všechna oka, se kterými teď pletu, si dávám na jednu jehlici, je to prostě pohodnější.

Moje ponožka vypadá teď takhle:

 

Krok č. 4  Tvarování hrany paty pletením zkrácených řad

Máme hotovou zadní část a je potřeba ještě vyrobit záhyb. Stále pleteme pouze nad 24 oky, druhá část přijde na řadu až později. Těchto 24 ok si rozdělím na 3 části. Je fajn použít značkovače, které vás povedou a vždy budete vědět, kde zrovna jste. V mém návodu dělím oka na 3 rovné díly – 8 ok.

Prostředních 8 ok pletu pokaždé a postupně k tomu splétám za značkami v každé řadě dvě oka.

Teď je trochu komplikovanější část na vysvětlování, doporučuji skombinovat s videem, pak to taková hrůza nebude.

Jsem tedy v místě, kdy mám plést lícovou řadu hladce a rovnou v ní budu oddělovat oka. Přepletu prvních 8 ok (počítám i to krajové), dám značku, přepletu dalších 8 ok, dám značku. Na konci mi zbývá 8 ok (opět včetně krajového). Nyní spletu dvě oka, která jsou za druhou značkou = dvě z těch posledních 8mi ok, splétám za zadní smyčku anglicky. Práci otočím, upletené oko (to které vzniklo spletením) sejmu obrace, protože jsem na rubové straně, přendám značku, upletu 8 ok obrace, přendám značku, a čeká mě tam dalších 8 ok. Z nich spletu první dvě oka obrace a zbylá nepletu. Otočím práci a jsem v lícové řadě. Upletené oko – to, které vzniklo spletením – sejmu hladce, přendám i značku, pletu zase prostředních 8 ok hladce, sejmu značku a opět splétám dvě oka hladce za zadní smyčku, zbylá nepletu, jen práci otočím.

A takhle pokračuju tak dlouho, dokud mi nezbývá na každé straně jedno krajové oko a uprostřed, mezi značkami, 8 ok. Celkem tedy 10 ok. Tyhle počty platí pro mých 48 nahozených ok, v jiném návodu to bude také upřesněné, kolik ok jak rozdělit a jak splést.

V první řadě tohoto splétání si umístěte ještě jednu značku do prostředních části. Třeba protáhněte bavlnku kontrastní barvy jedním okem. Měla by to být značka, která v pletenině zůstane na místě a bude se posunovat dolů (nepřendavá se na jehlicích). Od tohoto místa se měří celková délka chodidla.

A je vytvarovaná pata, hurá!

Krok č. 5 – nabrání postranních ok paty

Teď se dozvíte, jak nabrat oka na stranách zadní části paty.  Dokončili jsme tvarování záhybu paty, měla by nás čekat lícová řada hladce. Pletu tedy hladce 10 ok, které po tvarování zbývají (a už můžu dát bokem krajové značky) a naberu jehlicí postranních 12 ok. Nabírání se dělá tak, že vsunu jehlici pod obě smyčky krajkového oka, naberu přízi a protáhnu ji těmi oka zpátky, na pravé jehlici se mi vytvoří oko.

Konečně se dostane na oka, která doteď odpočívala bokem. Začnu plést i ta. Záleží, jaký máte návod, já chci mít žebrový vzor i na nártové části. Pletu tedy 2 oka hladce, 2 oka obrace nad 24 oky, které jsem měla doteď odložená.

Upletu 24 ok a čeká mě nabírání bočních ok patové části na druhé straně – opět 12 ok.

A pokud dobře počítám, měla bych mít 10 ok na patě, 12 ok na straně, 24 na nártu, 12 ok na straně, celkem tedy 58 ok.

 

Kroč č. 7 ujímání – splétání patové části

Teď se potřebuju dostat na původních 48 ok a ponožku zúžit, aby část na chodidle nebyla volná, ale pěkně zahnutá a dobře seděla na noze. Žádná bambule.

Splétání dělám na stranách, kde jsem nabírala oka ze zadní strany paty, což jsou vlastně strany vedle mého žebrového vzoru. Splétání dělám na konci a na začátku těchto stran. Vzorec je splétání – žebrový vzor – splétání. Na konci jehlice, kde jsou nabráná oka z boků (dívám se seshora, je to pravá strana ponožky), splétám dvě předposlední oka za zadní stranu a poslední oko pletu hladce. Pak se plete nártová část dvě oka hladce a dvě oka obrace. Na začátku další jehlice (dívám se seshora, je to levá strana ponožky), pletu první oko hladce a pak splétám dvě oka hladce. Zbylá oka pletu hladce.

Zní to složitě? Není to složité! 🙂 Možná vám pomůže fotka a nebo ještě lépe – videonávod.

Ujímání dělám dle rozpisu návodu, v mém případě v každé druhé řadě, tzn. jednu řadu dělám splétání, druhou pletu bez ujímání. A splétám tak dlouho, dokud nemá zase 48 ok. A jestli dobře počítám, měla bych uplést 10 řad a v nich 5x splétat, vždy tak uberu dvě oka v jedné řadě.

Mám tedy opět 48 ok. Co máme dál?

 

Krok č. 6 – pletení chodidlové části

Přiznám se, že nevím přesně, jak se téhle části říká, ale určitě víte, co mám na mysli. Od ujímání, kde jsme si pěkně vytvarovali patu, se pokračuje dál v kruhových řadách a tak dlouho, dokud nedopleteme k prstové části. Já se držím vzoru, že nad nártovou části pletu 2 hladce a 2 obrace, zbytek ok hladce. A pletu tak dlouho, doku nebude chybět cca 4-5 cm do konce. Někde se uvádí přesná míra v centimetrech – nyní využijete značku, kterou máte v záhybu paty (viz krok č. 6), měřte od tohto místa.

A to už jste skoro na konci.

 

Krok č. 7 – tvarování špičky

Pokud jste se popasovali s tvarováním paty, bude tohle už brnkačka. Pro pořádek zopakuji – je více způsobu tvarování, vybrala jsem ten, který nejčastěji vídávám v návodech. Záleží tedy i na vašem návodu.

Rozdělím si oka přesně na dvě poloviny a ta polovina by měla vést vertikálně, tzn. měla by rozdělit ponožku na nártovou část a část, která bude na chodidle. Mně se to pěkně dělí, mám 24 ok na každé půlce a k tomu mám na nártové části vzor.

Splétat budu na 4 místech – na konci a na začátku každé poloviny. A budu splétat předposlední dvě oka a druhé a třetí. Ještě tam bude jedno oko, které upletu po/před splétáním.

Konkrétně to bude vypadat tako – jsem na místě, kde začíná žebrový vzor na nártu, moje horní polovina. Upletu první oko hladce, dvě následující oka spletu hladce, pletu hladce dál až k posledním 3 okům. Dvě oka spletu za zadní smyčku hladce (anglicky), upletu poslední oko z té mé poloviny. Druhá polovina – jedno oko hladce, dvě oka spletu hladce, pletu hladce dál až k posledním 3 okům a spletu dvě oka za zadní smyčku hladce (anglicky) a pletu poslední oko hladce.

Ta hladká oka, která nám začínají a končí ujímání, budou spolu finálně sousedit a vytvoří pěkné ozdobné tvarování.

Ujímání dělám nejprve v každé druhé řadě 3x a pak 4x v každé řadě. Poslední řadu splétám každá dvě oka hladce anglicky dohromady, až mám nějakých 6 ok a ty už nechám na jehlicích.

Hotovo!

Skoro 🙂 Ustříhnete přízi, navléknete ji do jehly a jehlou naberete poslední oka na jehlicích. Protáhnete jimi přízi a celé to pečlivě zapošijete. Už zbývá jen ponožku napařit, vytvarovat a pak už je opravdu hotovo.

 

Doporučuji se kouknout i na videa, která jsem pro vás nachystala. Závěrečné ujímání špičky ještě doplním.

 

 

 

 

Zanechte komentář