Jak si uháčkovat zarážku ke dveřím

kategorie: Návody | 0

Tenhle výrobek mi ležel už celkem dlouho v hlavě. Asi tak rok. No možná déle. A pořád jsem se nějak nemohla dostat k tomu ho vyrobit.

Pak jsme ale rušili jeden polštářek (on to vlastně nebyl ani polštářek), který byl vyplněný zrnem ječmene a mě napadlo, že by ten ječmen byl úplně ideální na zařážku ke dveřím. Já tomu tedy říkám blokátor, aby se nám neustále nezavíraly dveře a dalo se pěkně větrat :).

Na celé háčkování jsem využila pouze zbytky přízí – vždy to byla bavlna s akrylem (Kačenka, Kája). Dá se samozřejmě použít cokoliv, ale s ohledem na to, že to bude ležet jen na zemi a bude se s tím šoupat sem a tam, přimlouvala bych se za něco, v čem je co nejvíce právě bavlny (která nemá chloupky).

První prototyp jsem dělala velice jednoduše – uháčkovala jsem si v kruhových řadách ploché dno. Postup je úplně stejný, jako když chcete uháčkovat čepičku – návod je tady. Když jsem měla dostatečně široký základ, pokračovala jsem v kruhových řadách až do potřebné výšky, to už bez přidávání ok.

Nakonec jsem vložila ječmen zabalený do dvou igelitových sáčků, člověk nikdy neví, a postupně přiměřeně oka ubírala, až se to celé uzavřelo.

Kolik ok, a jak přesně, jsem ubírala, to bohužel nemohu předat dál. Bylo to zkrátka přiměřeně 🙂

Naležato to moc nedrží, ale to nevadí, na funkci to totiž nemá vliv.

A protože to funguje výborně, bylo nutné vyrobit ještě jeden. Tentokrát jsem ale potřebovala trochu jiný typ. Ne až takového cvaldu, ale jen úzký váleček, který by zajistil, aby průvan nebouchal dveřmi.

Při té příležitosti jsem zvolila trochu odlišný postup i materiál. Předšila jsem si váleček (no spíš obdélník) a naplnila ho pohankovými slupkami. Na obháčkování jsem opět použila zbytky přízí.

Dál jsem na to šla ale stejně – uháčkovat si dno a pak už háčkovat v kruhových řadách až nahoru. Nakonec postupně a přiměřeně ubírat oka tak, aby se to celé všechno pěkně uzavřelo.

Byla to celkem rychlovka.

 

A teď trochu technická data

Spotřeba materiálu – u většího válce to je cca 150 g, zrna váží cca 2 kg. U hubeného válečku je spotřeba materiálu cca 70 g a pohankových slupek je cca 200g.

Závěr – Pohankové slupky jsou lehoučké a pokud by měl válec sloužit jako zarážka otevřených dveří, chtělo by to víc slupek. Ječná zrna jsou na to ideální. Dveře se ani nepohnou. Příště bych se asi víc zamyslela nad zakončením, aby byla v budoucnu snadná údržba a uháčkovaný obal se dal lehce sundat a přeprat. Takhle mě čeká párání.

 

Zanechte komentář