Ravelry – 1. část

kategorie: Tipy | 0

Včera jsem měla rozepsaný blog, který se mi ale nějak záhadně smazal. Místo něho jsem Vám na Facebooku alespoň sdílela hodobóžovou kočičku (kdo ji neviděl, můžete se podívat tady) Stránky se u ní odkazovaly na Ravelry a mně tak nějak došlo, že jsem vám ještě o tomhle zázraku nepsala. Musím to hned napravit. Tyhle stránky byste určitě měli znát, protože jsou fakt skvělé.

Je zamozřejmě možné, že řada z vás už je zná a chodí tam pravidelně. Což je bezva! Ale určitě se najde někdo, kdo o nich zatím moc neslyšel, a především pro ně je určený tento příspěvek.

Takže co to je Ravelry. Přesná adresa je www.ravelry.com a jedná se o místo, kde se potkají ti, co háčkují, pletou, předou vlnu, designéři. Najdete tam diskusní fórum, blogy, návody i velkou databázi přízí. Musím ještě na začátek dodat, že je to samozřejmě zahraniční web a komunikace tam probíhá hlavně v angličtině. A abyste se tam dobře orientovali, je potřeba nějaké ty základy mít.

Chci vám teď ukázat, co tam můžete všechno najít a co nejvíce využívám já. Samozřejmě je to ho ještě mnohem, mnohem více, ale není ani mým záměrem to všechno popisovat. Já nejčastěji hledám návody a inspiraci, takže se dnes zaměřím právě na to.

Nejdříve je potřeba se zaregistrovat.

A pozor – registrace je zdarma.

 

Přivítá vás úvodní stránka. Nahoře máte záložky jako návody, příze atd. a na pravé straně najdete veledůležitý box pro rychlé hledání. Zde si můžete rozkliknout roletku a vybrat si, zda zvolený výraz chcete hledat mezi designéry, návody a nebo třeba mezi vlnami.

Pokud chcete hledat podrobněji a hledáte návod, klikněte v horní liště na záložku patterns.

 

 

Tady máte možnost výběru, zda chcete hledat pletení, háčkování, případně oboje. Také můžete kliknout na „pattern browser & advanced search“ a dostanete se na skvěle vymakané vyhledávání. 

 

Můžete totiž vyhledávat různé kombinace požadavků. Hledáte třeba jen háčkované. Můžete si definovat věk, techniku, návin příze, sílu háčku/jehlic, materiál, druh výrobku, jestli to má být návod zdarma či placený. A zrovna těch návodů zdarma je tam hromada věcí. Není to skvělé? Je 🙂 Každý návod má náhled a ještě si je můžete filtrovat podle data přidání, oblíbenosti… No dá se tam strávit pár pěkných večerů, když na to přijde 🙂

Zaujal vás nějaký návod a kliknete na něj. Dozvíte se další podrobnější informace – viz obrázek. Jak vidíte, informace jsou hodně podrobné. Je tu i možnost dát si ho kliknutím na srdíčko do svých oblíbených (ať ho příště rychleji najdete) anebo se podívat, jak se tenhle model povedl ostatním. Na obrázku je to označené šipkou – 2 project.

 

Zrovna jsem vybrala návod, do kterého se pustili jen 2, většinou jich bývá více. U hodně oblíbených návodů to mohou být stovky. Často tam jsou mezi tím i rozpracované návody, takže nevidíte finální výsledek. Já na tohle klikám poměrně často, protože tam najdu třeba zajímavou barevnou kombinaci, nebo vidím, jak model vypadá na někom jiném a kolikrát zjistím, že i když je to v originálním návodu lákavě nafocené, že se mi to vlastně až tak nelíbí. Každý uživatel může k tomu svému projektu přidat ještě nějaký komentář, což se také hodí. Třeba co se mu dařilo, jestli má návod nějaké úskalí…

U návodu je dobré všímat si i hodnocení náročnosti návodu a jeho celkové ohodnocení.

Ještě vám chci ukázat, jak vypadá, když je návod zdarma. Je u něj free Ravelry download a často také níže napsaný odkaz na nějaký blog anebo stránky, kde se dá návod také najít ( a nemusíte ani nic stahovat).

 

Pokud dáte download, objeví se vám okno s výzvou pro stažení souboru pdf a jednoduše si tak návod stáhnete do svého počítače. A ještě jeden tip – výjimečně se stane, že ten návod není ani v angličtině, ale třeba jen v norštině, ať vás to nezaskočí. Tohle info na vás ale vykoukne už u popisu návodu anebo před samotným stahováním.

Ještě jsem k těm návodům chtěla napsat – nebojte se návodů za peníze, vše je seriózní a návod skutečně dostanete. Buď ho pošlou na váš email anebo ho najdete na stránce Ravelry. Všechny návody stojí pár dolarů anebo eur a podpoříte tak nadšence, kteří psaním návodu a vymýšlením projektu strávili dlouhé hodiny.

Druhou funkci, kterou hodně využívám, je vyhledávání podle přízí. Většina přízí se u nás ani neprodává, ale překvapivě jsem tam našla i Niťárnu ČT. Určitě tam najdete příze DROPS i Schachenmayr. Já jsem pro názornost dala přízi Delight. Dáme vyhledat…

A zobrazí se nám všechny příze, které se jmenují Delight. Vyberu tu si tu svoji.

Když kliknete na název příze, dostanete se k podrobnějšímu popisu příze anebo můžete kliknout na projekty – jsou tam všechny modely, při kterých byla tato vlna použita. Tam se dívám také často, protože pak vidím, jak v reálu která příze vypadá, na co zajímavého se dá použít.

Protože někdy hledám inspiraci na konkrétní výrobek – třeba vím, že chci svetr anebo šátek, můžu si projekty dál vyfiltrovat.

 

 

Tak a to je pro tuto chvíli vše. Ještě mám pro vás pár tipů, ale rozhodla jsem se nakonec rozdělit informace na dvě části, ať toho není najednou moc.

Doufám, že jsem vás alespoň trochu nakazila svým nadšením pro Ravelry, protože já na tyhle stránky nedám dopustit. A věřím, že když zmáknete tu angličtinu, můžete to být pro vás nekonečný zdroj inspirace a informací a nezáleží na tom, jestli pletete anebo háčkujete.

 

 

Zanechte komentář