Základy háčkování – řetízkové oko

kategorie: Háčkování | 0

Dalo by se říct, že při háčkování je řetízek, respektive řetízkové oko, základ, bez kterého se vlastně dál ani moc neposunete.

Také si pamatuju, jak jsem jako malá holka uměla jen řetízek a kolik jsme s tím udělaly s kamarádkama parády 🙂 Což znamená, že i s pouhým řetízkovým okem si můžete vystačit.
Prostě základ.

Řetízkové oko 1

Z jednotlivých řetízkových ok si můžete postupně uháčkovat řetízek, který se dá použít jako základ při háčkování do kruhu a nebo jako řada, od které se bude odvíjet další háčkování (kraj Vaší práce).
Řetízková oka se také často využívají při krajkových vzorech a určitě ho potřebujete při háčkování v řadách jako krajové oka.
Tady je diagram háčkované sněhové vločky, kterou tvoří z velké části právě řetízková oka.

Řetízkové oko 2

V českých návodech má zkratku ŘO a v anglických ho najdete pod zkratkou CH (jako chain). Graficky se značí v návodech jako ležatý oválek.

Jak na to?
Pokud řetízkem začínáte, uděláte si nejprve na přízi první očko (cest jak se k němu dopracovat je víc, záleží který Vám vyhovuje nejvíce).
Následně háčkem zachytíte přízi vedoucí od klubka (máte namotanou na levém ukazováku jako při pletení) a protáhnete přízi očkem na háčku. A zase máte na háčku jedno očko. V případě, že chcete oček víc, postup zopakujete.
Pokud už máte něco uháčkované a potřebujete udělat řetízkové oko, je postup úplně stejný, ale vlastně začínáte od bodu 2. protože počáteční oko na háčku už máte.

Zdroj: dummies.com

Video návod:

Ze začátku bude možná těžké dělat řetízková oka rovnoměrně utažená, ale chce to jen trochu cviku.

Zanechte komentář