Základy pletení – nahazování počátečních ok + videonávody

kategorie: Pletení | 0

Způsobů, jak vůbec začíst plést, tzn nahodit si počáteční oka je víc.
My si ukážeme 3 nejznámější. Liší se od sebe nejen tím, jak okraj dole vypadá, ale i pružností.
U všech způsobů nahazování se berou nahozená oka jako první řada. Další řada je tedy rubová. Samozřejmě záleží i na vzoru, který pletete, držte se proto návodu.

Jednoduché nahazování

Je to úplně nejednodušší způsob nahazování. Používáme k tomu jednu jehlici, kam si nachystáme první očko a dále přízi omotáváme kolem jehlice, děláme na ní smyčky a tím se nám udělá první řada.
Tento způsob se dá dobře použít, pokud při pletení potřebujeme ve vyšší řadě nahodit více nových ok (pletení díl se nám má rozšířit do strany).
Jeho nevýhoda je, že oka jsou volnější a hůře se při první řadě nabírají. Také okraj nevypadá až tak uspořádaně jako u jiných způsobů nahazování.

 

Nahazování s pomocí dvou jehlic

Okraj po tomto nahazování je pevnější a není moc pružný.
Výhodou je, že nemusíme předem odhadovat, jak dlouhou přízi pro nahození budeme potřebovat.
Uděláme si opět na jehlici první oko a druhou jehlicí toto oko vždy rozpleteme a nové oko vrátíme zpět na levou jehlici. Nové oko bude to, které se v dalším kroku rozplétá. A tak stále do kola.
Koukněte na video, myslím, že tam je to pěkně vidět.

Nahazování s pomocnou nití

Je to nejběžnější způsob nahazování. Takto nahozený okraj je průžný, dobře vypadá a nahozená oka se pro první řadu dobře nabírají.
Nevýhoda této metody je v tom, že předem musíme odhadnout, kolik si z klubka odmotat na pomocnou nic. Často se mi stane, že mi na pár posledních ok chybí a musím začít znovu.
Teoreticky se doporučuje na 1 oko nechat 2,5 cm příze.
Pokud pletete z tenčí příze (cca na jehlicích 3 mm a tenčí), nahazuje se na dvě jehlice, které jsou k sobě přitisknuté. Po nahození se jedna jehlice vytáhne a očka jsou volnější, lépe se budou nabírat.

 

Zanechte komentář