Základy pletení – přidávání ok, rozplétání

kategorie: Pletení | 0

Přidávání ok se používá při pletení velice často. Tvarujete si tak výstřihy, rukávy, děláte knoflíkové dírky a tak dále.
Je několik způsobů, jak si přidat na jehlice další očko, a pokud nemáte jasně napsáno v návodu, jak oka přidat, můžete si vybrat ten způsob, který Vám vyhovuje nejvíce a který se Vám nejvíce hodí.

Pokud budete pracovat s anglickým návodem, používá se výraz Increasing, zkratka INC

Kolik ok máte přidat, kdy je máte přidat a kolikrát to máte udělat?
Takovou informaci najdete vždy v návodu. I když za sebe musím říct, že je to kolikrát boj, než se mi to podaří rozluštit.

Oka se přidávají buď na krajích (přidáváte většinou 1 oko z každé strany) a nebo rozloženě po celé délce řady (máme třeba přidat rovnoměrně 6 ok)

Vypadá to asi takto:
„… pro rozšíření rukávů přidáváme po obou stranách v každé 6. ř. 3 x 1 oka a v každé 4. č. 12 x 1 oko.“
Což v praxi znamená, že přidáváte te na každé straně rukávu 1 oko (celkem tedy dvě) a to samé uděláte ještě 2x každou další šestou řadu. Mezi tím nepřidáváte. A po tomto se přidávání trochu zrychlí a od posledního přidávání si budete zase počítat a tentokrát to bude každá 4. řada, přidáte na každé straně 1 oko a dohromady toto přidávání zopakujete 12x.
Zní to složitě, ale není, chce si to jen trochu promyslet a rozklíčovat 🙂

Přidání ok nahozením příze

– v angličtině yarn over (YO)
Jednoduchý způsob rozplétání, který vlastně tvoří základ krajkových vzorů. Po takovémto přidání Vám vznikne v pletenině dírka. Dá se proto použít i pro vytvoření malých knoflíkových dírek. V takovém případě se na místě, kde plánujete knoflíkovou dírku mít, spletou v předchozí řadě dvě oka.

 

Přidání ok rozpletením spojovací nitky

– často používaný způsob pletení, přidávání je málo vidět
– v angličtině make one (M1)

Nové oko přidáte tím, že si na levou jehlici naberete nitku, která spojuje oka na pravé a levé jehlici a přepletete oko (nabranou nit) anglicky, to znamená za zadní stranu. Koukněte na video, myslím, že pak to bude jasnější.

 

Přidání ok rozpletením oka z předchozí řady

Poměrně nenápadný způsob přidání, ale trochu „krkolomější“, záleží tedy na Vás jak se Vám tento způsob bude dělat a jestli ho budete používat.
Jedná se vlastně o rozpletení oka z předchozí řady, kdy levou jehlicí rozpleteme hladce oko, které je v řadě pod očkem, které čeká na levé jehlici na upletení.
Takhle to zní složitě, ale podívejte se na video, není to až tak těžké.

 

Přidání ok rozpletením za přední a zadní smyčku

– v angličtině knit front back (K1FB)

Toto byl z počátku můj oblíbený způsob, jeho nevýhoda je, že přidávání je vidět (na lícové straně zůstane jedno oko s vroubkem).
Dělá se tak, že jedno oko z levé jehlice rozplete dvakrát. Nejdříve z přední strany, nesundaváte z jehlice a ještě ho uplete jednou za zadní stranu.

 

Přidání ok rozpletením oka za zadní smyčku

Tento způsob se používá pokud pletete hladce a je trochu obtížnější. Než upletete oko na levé jehlici, naberete si pravou jehlici vroubek (oblouček), který je na druhé straně pleteniny, a upletete ho hladce. Pak ještě u uplete hladce oko na levé jehlici.

 

Přidání ok na pravém kraji

Tento způsob použijete, pokud potřebujete přidat víc než 1 oko. Dělá se tak, že první oko na jehlici upletete, ale smyčku, která vám vznikne na pravé jehlici (je to přesně ten moment před tím, než byste z levé jehlice sundali původní oko), vrátíte zpátky na levou stranu. Opět doporučuji podívat se na video. 

Takto si přidáte na pravý kraj tolik ok, kolik potřebujete. Až budete mít hotovo, začnete plést novou řadu přesně podle vzoru, jaký máte.

Přidání ok na levém kraji

Tímto způsobem si můžete přidat oka buď na levém kraji a nebo i uprostřed pletení (pokud chctete třeba větší knoflíkovou dírku a nebo vodorovný otvor).
Jednoduše si přízí, ta Vám vlastně vede od pravé ruky, uděláte smyčky, které dáváte na pravou jehlici. V následující řadě se možná oka budou poprvé hůř plést, protože toto nahazování je volnější. Další řady už ale budou jako obvykle.

Ještě existují další způsoby přidávání ok, ale myslím, že tyhle jsou pro běžné pletení naprosto dostačující.
Pokud byste měli jakékoliv dotazy, neváhejte a napište 🙂

Zanechte komentář