Základy pletení

kategorie: Pletení | 0

Kurz pletení je v plném proudu, máme za sebou už druhou lekci. A je nejvyšší čas vrátit se k té první 🙂

Základy pletení

První hodinu jsme probírali různé způsoby nahazování, jak se plete hladce a dále pak možnosti pletení krajových ok.
O konkrétních technikách se budu zmiňovat podrobněji někdy příště. Teď trochu teorie, ať je to černé na bílém a můžete se k tomu kdykoliv vrátit.

Nahazování

– pokud máme tenčí vlnu (cca při práci na jehlicích do velikosti 3,5 mm) nahazujeme na dvou jehlicích, které držíme těsně u sebe. Po nahození jednu jehlici vytáhneme a zůstanou nám volnější oka, která se budou snadněji nabírat a zachovají si pružnost.
– nahazování se ve většině případů bere jako 1. řada. Pokud tedy budeme plést lícový žerzej (lícová řada hladce, rubová obratce), pleteme 2. řadu rovnou obratce . U pružných vzorů pleteme lichý počet řad a až potom začneme plést základní vzor.
Ono je to lepší i z toho důvodu, že se nám dolní kraj tolik nekroutí.
– pokud nahazujeme s pomocnou nití (nejpoužívanější způsob nahazování), je potřeba nechat si dostatečně dlouhou pomocnou nit. U slabší příze vychází asi 1 cm na 1 oko, u silnější asi 1,5cm-2cm, plus 20cm.

Pletení

Před samotným pletením si udělejte zkušební vzorek, i když máte návod.
Každý plete jinak, různě utahujeme, díky zkušebnímu vzorku si uděláte představu o spotřebě a můžeme případně upravit propočet.
Vlnu navazujeme vždy na krajích. Samotné klubko může mít uzlíky (dle normy to mohou být až 2 uzlíky), i v takovém případě je necháváme na krajích (přízi si navážeme znovu).

Jaké jehlice?

Doporučená velikost je vždy uvedena na pásce u klubíčka. Vždy je ale potřeba zohlednit, jak při práci utahujete. V případě, že pletete volněji, zvolte jehlice s nižším číslem, pokud utahujete, vezměte jehlice.

Rada na závěr

Pro začátek si vyberte hrubší přízi, bude se Vám s ní lépe pracovat a lépe v ní uvidíte jednotlivá oka, jak jsou upletená atd. A navíc Vám bude práce rychle přibývat, což je právě v těch začátcích příjemně motivující.

Nevzdávejte to při prvních nezdarech, pleťte, pleťte, pleťte. Chce to cvik, dostat to „do ruky“.

Držím palce!

Zanechte komentář