Jak zpracovat páranou vlnu

kategorie: Tipy | 0

Určitě se vám nejednou stane, že něco upletete nebo uháčkujete a pak se rozhodnete, že to kompletně předěláte. Třeba to chcete upravit ve velikosti, nebo by se vám líbil jiný vzor. Nebo upletete dětem svetr, jenže ony potvůrky rostou, takže svetr je za rok malý, ale vlna dobrá, ještě by se hodila…. co teď?

Přichází na řadu párání. Páranou vlnu ale není dobré rovnou přeplétat do nové věci, je potřeba s ní udělat pár věcí, aby přestala být tak nakroucená jako tady na fotce. Jako nová nebude nikdy, ale může být lepší.

 

 

Tedy můžete plést rovnou z párané vlny, ale výsledek nebude tak pěkný, očka budou pokřivená. Určitě se vyplatí trochu si s tou přízí pohrát a dát jí zase do kondice.

Takže co s páranou vlnou?

Já to dělám tak, že vlnu při párání namotávám do klubíček a ty pak přemotávám do přadének. Určitě můžete přeskočit to klubíčko a dělat rovnou přadena, záleží jen na vás, já mám raději ten klubíčkový mezikrok.

Přadénko si pak vyrobím namotáváním na předloktí (vlnu vedu mezi palcem a loktem). Můžete použít třeba i opěrátko židle a nebo požádat ochotného rodinného příslušníka, aby vám to podržel.

 

 

Když máte přadénko hotové, svážete ho na dvou místech kouskem příze. Já používám kontrastní barvu, abych to pak lépe našla. Svázáním máte jistotu, že se vám vlákna při další manipulaci nazamotají.

 

 

Teď přízi namočte do studené nebo vlažné vody (lepší je ale ta studená, máte jistotu, že se vám při tom vlna nesrazí – pokud páráte 100% vlnu)

Namočenou přízi zatočte do ručníku a ten jemně promačkejte. Odsajete tak šetrně přebytečnou vodu z vlny.

 

 

Teď už zbývá jen přadénko zavěsit a nechat volně sušit.

 

 

Celá takhle akce se může zdát být pracná, ale výsledek za tu námahu stojí. Určitě poznáte, která z těchto dvou přízí to má už za sebou 🙂

 

Aby se vám s vypnutou přízí dobře pracovalo, ještě si ji přemotejte zpátky do klubíčka!

Tenhle „narovnávací“ postup dobře funguje na přírodní vlákna jako je alpaka, vlna, bavlna…atd. S umělými vlákny nemusí být výsledek až tak dobrý, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení.

Jestli máte jiný fígl, jak dát páranou vlnu do formy, napište mi do komentářů 😉

Zanechte komentář